Emeklilik dilekçesi nedir, nasıl yazılır

Örneği 2018 sigortalı olarak çalışan kişilerin çalışılan kuruma emeklilik işlemlerini başlatmak amacıyla sundukları belgeye denmektedir.

Emeklilik dilekçesi nedir, nasıl yazılır

 Bu belgeye aynı zamanda kurumca talep, tahsis ve de beyan taahhüt belgesi de denmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişiler, emeklilik sürecini başlatmak amacıyla bu belgeyle birlikte başvuru yapmaları gerekir.


Emeklilik işlemlerinin başlatılması, kişilerin çalışma yaşamları ile doğru orantılıdır. Emeklilik sürecini başlatmak isteyen kişi, sadece tek bir şehirde ya da tek bir iş yerinde çalışmışsa, emekli adayının emeklilik işlemleri de son derece kolay bir biçimde gerçekleştirilebilir. Yani bir kişi, iş yaşamında ne kadar az şehir ya da iş yeri değişikliği yapmışsa emeklilik sürecinin başlaması da o kadar kolay olmakta ve daha sürede gerçekleşmektedir. Emekli adayı kişi, ne kadar farklı kurum ya da şehirde çalıştıysa, emeklilik işlemleri için gerekli olan süre de daha uzun olmaktadır.

Farklı şehir ya da kurumlarda çalışmış kişi emeklilik işlemleri için son çalıştığı şehir ve kurum üzerinden emeklilik işlemlerini başlatır. Emeklilik dilekçesini verdikten sonra da çalışılan son kurum, kişi bilgilerini çeşitli kurum ve şehirlerden toplayarak emeklilik sürecini tamamlar. Bu da belirli bir zaman alması anlamına gelir. Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik süreci için geçerli olan süreyi aynı şehir ve kurumda çalışmış kişiler için 15 gün içinde tamamlarken, farklı şehir ve kurumlarda çalışmış kişiler için bu süre 3 ayı bulabilmektedir.

Emeklilik Dilekçesi Yazma ve Teslimi Hakkında

Emeklilik başvurusu nasıl yapılır 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da emekliye ayrılmak isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Emeklilik için başvuru yapmak isteyen kişilerin öncelikle bağlı oldukları sosyal güvenlik koluna dilekçe yazmaları gerekmektedir. SSK, Bağ – Kur ya da Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarından bağlı olunan kuruma, T.C kimlik numarası ya da sicil numarasının bulunduğu ve emeklilik sürecinin başlatılması talebinin yer aldığı bir dilekçeyle başvuru yapılmalıdır. Kuruma gönderilen dilekçenin incelenmesi ile emeklilik tahsis işlemleri başlatılır.

Emeklilik dilekçesi, bağlı bulunulan sosyal güvenlik kurumuna verilmeden önce emeklilik koşularının tam ve eksiksiz olarak karşılandığından emin olunması gerekmektedir. Bunun için emekli adayının hizmet yılını ve prim gün sayısını tamamen doldurmuş olması zorunludur. Bağlı bulunulan sosyal güvenlik kurumu, emeklilik şartı taşıyan kişiler için emeklilik dilekçesi talep etmektedir. Bu dilekçenin de tam ve eksiksiz olarak doldurulması son derece önemlidir. Herhangi bir aksi durum yaşanmadığı takdirde, emeklilik için başvurudan ve başvurunun onaylanmasından sonra emekli maaşı, kişinin emekliliği hak ediş tarihinden sonraki ay yatırılmaya başlanacaktır.

ssk.biz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });