Air Clinic Genel Müdürü Galip Bulut: İş Güvenliği ve Sağlığı, insana ve iş verimine yatırımdır

 

İş güvenliği ve sağlığı sektörünün önemli oyuncularından Air Clinic çalışmaları ile iş kazaları ve meslek hastalıklarının azalmasına, iş veriminin de en üst seviyeye çıkmasına hizmet ediyor. Sektöre ilişkin değerlendirme yapan Air Clinic Genel Müdürü Galip Bulut, sektörün sorunlarına değindi; firmasının hedefleri hakkında bilgi verdi.


İş güvenliği ve sağlığı, zaman zaman ülkemizde yaşanan üzücü haberler nedeniyle gündeme geliyor. Konuyla ilgili hassasiyet böyle dönemlerde yükselse de sürekliliğinin sağlanması maalesef istenilen sevide gerçekleşmiyor. Bilindiği üzere iş güvenliği yasası 2014 yılında kapsamı genişletilerek uygulamaya girdi. Geçtiğimiz süre zarfında da iş güvenliği ülkemizde ciddi anlamda ilerleme gösterdi, birçok süreç bu kapsamda değişti veya yeniden yazıldı. 


Ancak iş güvenliğinin bir kültür meselesi olduğu unutulmamalı. Ne kadar yasal düzenlemeler yapılsa, uygulamalar devam etse de işveren ve çalışanların süreçleri ciddiye alıp uygulama konusunda direnç göstermemesi gerekiyor. Maalesef, sahada çalışanların güvenliği ve sağlığı için yapılan birçok çalışma yine işçiler tarafından benimsenmemekte ya da uygulanamamakta; Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş ortak sağlık güvenlik birimlerinin sahada yaşadığı en ciddi sorunlarından bir tanesi bu. İşveren, çalışan ve ortak sağlık birimleri mutlaka yapılacak toplantılarla bu kültürün benimsenmesi ve sahada uygulanabilir hale getirilmesi için ortak çalışma yürütmeliler. 

İş güvenliği, şirket kültürüne entegre edilmeli

Bu kapsamda faaliyet gösteren Air Clinic OSGB 35 ilde, başta T.C. Cumhurbaşkanlığı olmak üzere; havalimanları, inşaat, ilaç, metalürji ve üretim gibi sektörün öncü firmalarında binlerce çalışana hizmet veriyor. Bu konuda yapılan çalışmalar kapsamında iş kazalarının minimum seviyede tutulması ve iş güvenliğinin şirket kültürüne entegre edilmesi hedefleniyor.

Yönetim Kurulu Başkanlığını Dr. Hakan Kazancı’nın ve Genel Müdürlüğünü Galip Bulut’un un yürüttüğü Air Clinic OSGB, iş güvenliği kültürünün en önemli adımını; işyerindeki risklerin kaynağında ortadan kaldırılması, bu riskler hakkında çalışanların eğitilmesi olarak görüyor. Bu sayede iş kazaları ve meslek hastalıkları azalırken iş veriminin de en üst seviyeye çıkması hedefleniyor.

Bu kapsamda yönetimlerin iş güvenliği önlemlerini çıkan ilave bir maliyet olarak değil, insana ve iş verimine yatırım olarak görmesi gerekiyor. 

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });