Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan: Lazer teknolojileri üretiminde Türkiye’nin öncüsü: ERMAKSAN


Fizik tabanlı, bilime dayalı teknoloji geliştiren Ermaksan, sac işleme teknolojileri alanındaki uzmanlığını teknolojik yatırımlar ile arttırarak sektörün geleceğine yön veriyor.

‘Yenilikçi teknolojiler’ sloganıyla, bilime dayalı teknoloji geliştiren Ermaksan, Ar-Ge ve inovasyon odaklı üretim modeliyle, ülkemize ve sektöre katma değer sağlamaya devam ediyor.

Fonksiyonel açıdan işlevselliği yüksek, üretim ve enerji açısından verimlilik sağlayan, ileri teknoloji ve katma değerli ürünler geliştiren firma, birçok prosesin ve zaman kaybının ortadan kaldırıldığı, yeni nesil lazer makineleriyle, sektörün gelişimine yön vermeyi sürdürüyor.
ABD’nden Japonya’ya, Avrupa ülkelerinden Yeni Zelanda’ya kadar dünyanın hemen her noktasına ihracat gerçekleştiren Ermaksan’ın ürünlerinin yüzde 70’i yurtdışı, yüzde 30’u ise yurtiçi piyasalara sunuluyor.

Ar-Ge faaliyetlerine büyük önem veriyor

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 96 bin m2’lik modern ve yüksek teknolojiyle donatılmış üretim tesislerindeki Optoelektronik Ar-Ge Merkezi ile Ar-Ge çalışmalarını sürdüren Ermaksan; burada, tamamen yerli mühendislerden oluşan 120 personeli (5'i doktoralı) istihdam ediyor.

Ar-Ge çalışmaları sonucu, tüm dünyada makine üretiminin ham maddesi olan titanyum tozlarını, kendi bünyesinde üretme başarısı gösteren firma, kısa süre önce vitrine çıkardığı ve tamamen milli olarak geliştirdiği 3 boyutlu metal yazıcıyla birlikte ‘çevre dostu’ kimliğine yeni bir değer daha kazandırdı.

Ar-Ge Merkezi’nde, Türkiye’nin ilk milli lazer çipini üreten Ermaksan, büyük önem verdiği lazer çip üretiminin mevcut alt yapısı sayesinde; lazer ışın kaynağı, aydınlatma teknolojileri (LED), elektronik, savunma sanayi, uzay teknolojileri, sağlık, tıp gibi hayatın pek çok alanında kullanılan teknolojileri üretebilme yetkinliğinde.

Ermaksan hep ilkleri yaşatıyor

Ermaksan olarak yüksek teknolojiye yatırım yapma kararı alır almaz harekete geçtiklerini ifade eden Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan; “Optoelektronik Ar-Ge merkezimizin de katkıları ile yapılan araştırmalarımız sonuçlarını verdi. Bugün dünyanın en önemli lazer çip üreticileri arasında yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Çipten sonraki en önemli teknolojik üretimimiz de lazer ışın kaynağı (Rezonatör) oldu. Daha önce ithal olarak kullanılan ve ülkemizden büyük miktarda döviz çıkışına sebep olan lazer ışın kaynağını da Türk mühendislerle Türkiye’de ilk ve yüzde 100 yerli olarak bizler ürettik.

Bugün gururla paylaşıyorum ki ihracatımız da başladı. Ülkemiz için devrim niteliğinde bir teknolojiyi tamamen kendi mühendislerimizin katkıları ile hayata geçirdik. Dünyada bu teknolojiyi üreten dördüncü ülke Türkiye oldu. Milli bir gururu ülkemize yaşatmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Son olarak hayata geçirdiğimiz 3 boyutlu metal yazıcı ve bu yazıcının ihtiyacı olan titanyum tozunu Türkiye’de ilk defa üretmenin de gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });