Obezite Tedavisinde dTMU/dTMS uygulamaları

Obezite Tedavisinde hangi yöntemler uygulanır. Obezitede tedavi çeşitleri nelerdir? Obezitede dTMU/dTMS uygulamaları nasıl gerçekleştirilir?

Obezite Tedavisinde dTMU/dTMS uygulamaları


Obezite Tedavisinde dTMU/dTMS uygulamaları

Obezite tedavisinde hastanemizde uygulanan tedavilerden bir tanesi de derin Transkranyal Manyetik Uyarımdır (dTMU). Bu tedavide beynin yiyecek arzusunu bastıran bölgesi olan insula alanına uyarı verilerek yiyecek arzusunun giderilmesi ve obzeziteli bireyin yemek yeme ataklarından kurtulması sağlanır. dTMU/dTMS tedavisi 3 ile 5 haftaya yayılan toplam 15 seanstan oluşmaktadır. Seanslar hazırlıkla birlikte yaklaşık yarım saat sürmektedir. Seanslardan önce hastalara yemek resimleri gösterilerek yemek arzusunun tetiklenmesi sağlanır ve arkasından beyin uyarısı verilir.

 Nasıl uygulanır 

Beyin uyarısından önce yemek resmi gösterilmesinin amacı, yemekten sorumlu beyin hücrelerini uyararak, tedavinin daha etkili olmasını sağlamaktır. Seanslar sırasında verilen beyin uyarısı daha önceden bilinen bir beyin hastalığı olmayan kişilerde tehlikeli bir yan etkiye neden olmaz ve uyarılar ağrılı değildir. dTMU/dTMS tedavisi süresince mutlaka diyetisyen görüşmeleri ve diyet programı da uygulanması gereklidir. Daha önceden dTMU/dTMS uygulaması ile ilgili yapılan bir çalışmada, bu uygulama yapılan hastaların  uygulanmayan hastalara göre daha fazla kilo kaybettikleri ve yeme arzularının beliğin biçimde azaldığı bulunmuştur

e-psikiyatri

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2018, 01:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });