Zencefilin sağlığa faydaları ve zararları

Zencefil çayının iki şekilde faydasını görüyoruz: Birisi hastalıkları önleme diğeri ise tedavi. Bazı hastalıklar için tedavi özelliği olan Zencefil çayı bazı hastalıklar için ise koruma görevi üstleniyor.

Zencefilin sağlığa faydaları ve zararları


Zencefil Çayı Kanserle Savaşır. Yapılan araştırmalar zencefil çayının yumurtalık hücrelerini öldüren kanser hücrelerini yok ettiğini ortaya koymuştur. Hatta daha umut verici özelliği ise yumurtalık hücrelerine saldıran kanser hücrelerine karşı bir kalkan görevi üstlenir.


Bağırsak Sendromuna iyi gelir. Bağırsak sendromundan muzdarip olan kişiler yemeklerde salatalarda zencefil kökü kullanmanın yanında zencefil çayı tüketerek bu sorunu aşabilirler.
Alzheimer Hastalığından korur. Ailenizde alzheimer hastasının olması sizi endişelendirmesin.  Beyin hücrelerinin fonksiyonlarını yitirmesinden dolayı meydana gelen hastalığın en önemli korunma yöntemlerinden birisi düzenli olarak zencefil çayı tüketmektir.


Sindirim sistemine faydalıdır. Zencefil çayı sindirim ve hazım sorunu olanlar için iyi bir şifa kaynağıdır. Midenin asit üretme problemlerinde de zencefil çayının ciddi yardımı vardır. Bu özelliğinden dolayı kilo vermek isteyenlerin en önemli yardımcılarından birisi şüphesiz zencefil çayıdır.

Kasları rahatlatır. Zencefil çayı yorgun kasları güçlendirir ve kaslarda yağ oranını ayarlar.

Zencefil Çayı sinüsleri temizler. Zencefil çayının sinüsleri temizlediği çok az bilinen bir gerçektir. Fakat sürekli olarak tüketilmesi sinüs sorunu yaşayanlar için önemli bir yardımcı bitkidir.
Bağışıklık sitemini güçlendirir. İçerdiği zengin besin maddeleri ve vitaminler sayesinde hastalıklarla mücadele etmesi için bağışıklığı güçlendirir ve sürekli zinde kalmanızı sağlar.
Sakinleştirici özelliği vardır. Zencefil çayının sinirler üzerinde de  etkisi önemli derecededir. Sinir hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olurken, sinirsel hastalıklardan koruyucu özelliği vardır.

Zencefilin Sağlığa Zararları:
Genel anlamda zencefilin bir zararının olduğu söylenemez fakat bazı özel durumlarda kullanımının kısıtlanması veya tamamen bırakılması önerilir.  Özellikle bazı hastalıkların tedavi sürecinde kullanılan ilaçlarla birlikte alındığında bazı yan etkileri olabilir.

Eğer bir hastalıktan dolayı ilaç alıyorsanız mutlaka kullanmadan önce zencefil tüketimi  için doktorunuzdan bilgi alın.
Eğer kanama bozukluğu gibi sorunlar yaşıyorsanız aspirin veya warfarin gibi ilaçlarla zencefili kesinlikle almamalısınız.
Çok nadirdir ama zencefilin bazı yan etkileri vardır: Mide yanması, ishal,ağız tahrişi gibi.
 Tavsiyeler:  Zencefil kurutulabilir olduğu için uzun süre saklama imkanı vardır, bu yüzden yıl boyunca tüketmek mümkün.  Fakat zencefilin doğru muhafaza edilmesi gerekir. Serin ve kuru yerlerde saklanmalıdır, nemli ortamlarda zencefil saklanmaz, iki veya üç hafta buzdolabında saklanabilir.

Zencefil  çayını hazırlamak gayet kolaydır, bunun için 2 diş zencefili 20 dakika 2 bardak suda kaynattıktan sonra içebilirsiniz. Daha fazla verim alabilmek için sabahları aç karınla içilebilir ve aynı şekilde günde 3 kere yemeklerden önce alınmasında fayda vardır. Çayı içtikten sonra kalan zencefiller ayrıca yenilebilir.

Zencefil kapsüllerde toz halinde de  alınabilir.  Günde 3 kere  2.000 miligram kullanılabilir.

Doktorunuza veya sağlık kuruluşlarına danışmadan zencefili kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kesinlikle kullanmayın.

Zencefil aynı şekilde kan basıncı ve düşük kan şekeri sorunlarından dolayı ilaç kullanan kişiler için zararlı olabilir. Bu durumda olan kişiler doktorlarına danışmadan kesinlikle zencefil tüketmemelidirler.

kaynak: acil.net

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });