Sosyal medyada yalnızca 1 saat

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, sosyal medya sitelerine dair öenmli açıklamalarda bulundu

Sosyal medyada yalnızca 1 saat

Juncker, Google, Facebook ve Twitter başta olmak üzere tüm sosyal medya sitelerinin aşırılık yanlısı mesajları 1 saat içinde kaldırmamaları durumunda beklemedikleri büyüklüklerde para cezalarıyla karşı karşıya kalabileceklerini dile getirdi.

Sosyal medya üzerinden paylaşılan aşırılık yanlısı ve terör destekçisi paylaşımların günümüz dünyasında önemli sorunlardan birini teşkil ettiğinin altını çizen Jean-Claude Juncker, bu tür paylaşımların üzerine gitmeyen sosyal medya şirketlerine küresel cirolarının yüzde 4’üne kadar çıkabilecek cezalar uygulamayı planladıklarını ifade etti.

Jean-Claude Juncker, her sene düzenlenen ve Avrupa Birliğinin içerisinde bulunduğu çeşitli problemlerin tartışıldığı “Birliğin Durumu” konuşmasında sosyal medya üzerinden paylaşılan mesajlara değindi. Aşırılık yanlısı mesajların paylaşılmasından sonraki ilk saatin oldukça önemli olduğunu vurgulayan başkan, bir saatlik sürenin “belirleyici zaman aralığı” olduğunu söyledi.

Daha önce yapılan açıklamalarda Avrupa Birliği yetkilileri internet şirketlerine üç aylık süre tanıdıklarını ve sosyla medya üzerinden paylaşılan mesajlara denetim getirmeleri gerektiğini aktarmışlardı. Yapılan anlaşmalara rağmen bu sitelerin üzerlerine düşen görevleri yerine getirmediklerini açıklamasını yapan yetkililer, daha sert tedbirlerin eşiğinde olduklarını belirterek, konuşmalarını sonlandırdılar.

tamindir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });