Durmazlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz: Yüzde 85 yerliliğe ulaştık


Durmazlar Makina; lazer ile 2D-3D kesme ve markalama makineleri, lazer ile boru ve profil kesme ve markalama makineleri, plazma ile levha ve profil kesme ve markalama makineleri, hat tipi çeşitli profilleri kesen işleyen ve markalayan makineler üretiminde bir dünya markası. Abkant presler ve robot uygulamaları, büküm merkezleri ve otomasyon uygulamaları, giyotin makaslar da üreten Durmazlar, aynı zamanda Türkiye’nin makine sektöründeki en büyük ihracatçı firmalarından. CNC Büküm Merkezi’ni, “En önemli Ar-Ge projelerimizden biri” diyerek tanıtan Hüseyin Durmaz firmanın faaliyetleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Türkiye’nin bu konudaki ilk üretimi olan ürünümüzde yine kendi üretimimiz olan yerli kontrol üniteleri ve yazılımlarını kullanıyoruz. Böylece kontrol üniteleri ve yazılım kullanımı konusunda da yüzde 85 yerliliğe ulaştık. Ürettiğimiz makinelerde Endüstri 4.0 uygulamalarını gerçekleştiriyoruz. Büyük veri (Big data), akıllı veri (Smart data), bulut (Cloud) alt yapılarını oluşturduk. Doğru analizlerle akıllı veri iletimi yapabilen, kesilecek parçaları tanıyabilen makinelerimiz, bulut yazılımı sayesinde müşteri tarafından 7/24 izlenebiliyor; müşterilerimiz bu sayede üretim süreçlerini MRP’den CAD verilerine kadar detaylı bir şekilde istedikleri zaman öğrenebiliyor.


Hassasiyeti ve otomasyona dönük uygulama ile hem Durmazlar’ın Ar-Ge gücünü hem de Türkiye’nin dünya platformunda sac işleme makinaları konusunda DURMA markasını ve teknolojik üstünlüğünü gösteriyoruz. Bugünkü noktaya devamlı yeni ve teknolojik ürün çıkartarak gelen Durmazlar olarak biliyoruz ki; Ar-Ge, yenilikçi gelişim, doğru pazar araştırması ve müşteri odaklı çalışma uluslararası pazarda rekabetin en önemli anahtarıdır.”

Mikro ölçekte kesimler
80 distribütörüyle 120 ülkeye makine ihraç eden ve üç ayrı tesiste toplam 150 bin m2 kapalı alanda makine üreten Durmazlar olarak geçen yıl sanayide gelişmiş ülkeler tarafından üretilen ve ithal edilen lazer güç kaynağını (Rezonatör) ürettiklerine vurgu yapan Hüseyin Durmaz, “Ar-Ge ve inovasyon gücümüz sayesinde ülkemizde pek çok ilki gerçekleştirdiğimiz gibi yenilikçilikte de lider olup üretimde en son teknolojik makineleri ve teknikleri kullanıyoruz. İlklerin arasında CNC abkant, makas, punch, lazer kesme, lazer profil kesme hattı, abkant açı ölçme sistemi, tramvay, lazer güç ünitesi gibi birçok ürünü sayabiliriz. Kesim teknolojilerinin en önemlilerinden biri olan ve pazarın yüzde 40’ını oluşturan lazerli kesim makineleri sayesinde gün geçtikte daha kalın, hassas ve hatta mikro ölçekte kesimler gerçekleştirilebiliyor” sözleri ile ürünlere ve özelliklerine değindi.

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });