İşletme süreçlerinde bir BIM; TAV Medine Havalimanı Proje

BIM süreçlerinin işletmede de kullanılması; işletme ve bakım süreçlerinde birçok avantaj sağlıyor. Suudi Arabistan’ın özelleştirilen ilk havalimanı olan Medine Prens Muhammed Bin Abdülaziz Uluslararası Havalimanı, bu avantajları yaşayan projelerden..

İşletme süreçlerinde bir BIM;  TAV Medine Havalimanı Proje

Kamu-özel ortaklığı modeli ile yapılan Medine Prens Muhammed Bin Abdülaziz Uluslararası Havalimanı, Suudi Arabistan’ın ilk havalimanı özelleştirmesi olarak tarihe geçti.

Dilimize Yapı Bilgi Modeli olarak geçen BIM(Building Information Modeling)’ı; 3 boyutlu parametrik ve nesne tabanlı modeller kullanarak, bir yapının/tesisin yaşam döngüsü boyunca tesise ve/veya projesine ait birbiriyle uyumlu, koordineli ve ilişkili her tür bilginin yaratılması ve kullanılması süreci olarak tanımlamak mümkün.

2014 yılından itibaren Ortadoğu’da zorunlu hale gelen BIM kullanımı ile gerçekleştirilen Medine Prens Muhammed Bin Abdülaziz Uluslararası Havalimanı’nda; BIM süreçlerinin projenin tamamlanmasının ardından işletmede de kullanılması için; tasarım, yapım, işletme ve bakım süreçlerinde oluşacak bütün bilgilerin işletme personelinin kullanımına açılmasına olanak sağlandı.

Proje çizimlerinin, saha gözlemleriyle teyit edilmesiyle BIM süreçleri dahilinde havalimanı terminali ve teknik binaların güncel BIM modelleri havalimanının işletme süreçleri için hazırlandı.

Tüm mahallerin Revit ortamında tarif edilmesi ile modelde yer alan akıllı elemanların, ekipman ve demirbaşların bulunduğu bina, kat ve mahal hakkında detaylı bilgiye sahip olması sağlandı. Mahal tanımları Autodesk Navisworks ile kontrol edilip doğru tariflendirildi.

Bununla birlikte, işletme personelinin herhangi bir iş emrinin ilgili ekipmanlarını model üzerinde bulabilmesi ve bunlara bağlı olan sistemleri ayrı ayrı görüntüleyebilmesi sağlandı.

Konunun uzmanlar ne dedi?

BIM ile bina verilerinin daha önceleri hiç olmadığı şekilde analiz edilebilir bilgiye dönüştüğüne dikkat çeken TAV Mühendislik ve Tasarım Direktörü Ahmet Çıtıpıtıoğlu; “Dünyada BIM süreçlerinin işletmede ve havalimanı yapısında kullanılması için örnek olan projemizin, bu konuda öncü bir kitap olan BIM Handbook’un yeni baskısında örnek uygulama olarak yer alacak olması çabalarımızı pekiştiriyor. İşletme araçlarının BIM ile bütünleşmesiyle, teknik ve ticari işletme açısından yeni ufuklar açılıyor” dedi.

BIM süreçlerinin işletme aşamasında kullanılmasının avantajlarına vurgu yapan ProCS Yönetici Ortağı Daniel Kazado ise; BIM süreçlerinin projelerin tasarım ve yapım aşamalarının ardından özellikle işletme aşamasında kullanılması; dolayısı ile süreçler arasında bilgi kaybının oluşmaması büyük önem taşımaktadır. Havalimanları gibi 7/24 yaşayan yapılarda BIM süreçlerinin dahil olduğu bir işletme sistemi, tek bir veri tabanı ile çalışma avantajının yanında farkındalığı da en üst seviyeye taşımakta ve verimliliği görülür bir şekilde arttırmaktadır” sözleri ile bu avantajlara dikkat çekti.

Konunun teknik yönüne dikkat çeken Penta Teknoloji Teknik Çözüm Grup Yöneticisi Tuğba Başer ise; “Medine Prens Muhammed Bin Abdülaziz Uluslararası Havalimanı, BIM süreçlerinin gelişimini gösteren örnekler içerisinde üst sıralarda gösterilebilir. Autodesk Revit ve Navisworks çözümleri ile hazırlanan BIM modelindeki varlıklar mevcut envanter yönetim yazılımına çok hızlı ve doğru bir şekilde aktarıldı” sözleri ile teknik sürece dair bilgi verdi.

Sektörel Yayın

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2018, 23:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER