Çamlıca TV -Radyo Kulesi, çalışmaları hızla sürüyor

Çamlıca’da görüntü kirliliği oluşturan antenlerin ve anten kulelerinin tek bir noktada toplanması için yapımına başlanan Küçük Çamlıca TV -Radyo Kulesi inşaatında çalışmalar hızla sürüyor.

Çamlıca TV -Radyo Kulesi, çalışmaları hızla sürüyor

165 metre uzunluğundaki çelik konsüksiyon bölüm kulenin 200 metrelik betonarme kısmının üzerinde yükselmeye başladı. 170 milyon liraya mal olacak kule, tamamlandığında 365.5 metreye  ulaşacak.

Çamlıca Camii'nin yapımıyla birlikte gündeme gelen Çamlıca Tepesi'ndeki onlarca radyo ve televizyon vericisinin bir araya toplanması amacıyla başlayan projeye 2016 yılının Mart ayında start verilmişti. Betonarme bölümün tamamlanmasının ardından kulenin antenleri taşıyacak çelik konsüksiyon bölümünün yapımına başlandı. Betonarme bölümün üzerinde yükselme başlayan çelik konsüksiyon bölüm 165 metre uzunluğunda olacak. Tamamlandığında toplam yüksekliği 365 metre olacak kulenin zirvesi deniz seviyesinden yaklaşık 595 metre yüksekliğe ulaşacak. Kule her biri 4,5 metre yüksekliğinde ve 4 katı yerin altında 53 kattan oluşacak.

Kulede restoran ve seyir teresları bulunacak 

300 işçi ve mühendisin gece gündüz çalıştığı projede kule sayesinde tek yerden ve noktadan televizyonlara, radyolara ve insanlara yayıncılık hizmeti verilmesinin planlandığı belirtiltdi. Kulenin hizmete alınmasıyla Çamlıca'da görüntü kirliliği yaratan televizyon ve cep telefonu vericisi taşıyan kulelerle sökülerek yerlerinden kaldırılacak. İstanbul’un sembolü olması beklenen yeni kulede 176'ncı ve 180'nci katlarda bir restoran bulunacağı, ayrıca kulenin 150 metre yüksekliğindeki bölümünde ise iki seyir terası inşa edileceği öğrenildi. Kuleye iniş ve çıkışta ise son derece hızlı ve modern asansörler bulunacak.

DHA

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER