Emaar Akvaryum’dan dev temizlik

Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi, 16 Ocak Dünya Hijyen Günü’nde, büyük akvaryum temizliğine başladı.

Emaar Akvaryum’dan dev temizlik

200’e yakın türde 20 binden fazla canlının yaşadığı Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi’nde 48 adet akvaryum tankında gerçekleştirilen büyük temizlikle birlikte, akvaryumda yaşayan canlıların sağlık kontrolleri de yapılıyor.

Anadolu Yakası’nın yepyeni yaşam merkezi Emaar Square Mall’da bulunan Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi, 16 Ocak Dünya Hijyen Günü ile birlikte yıllık büyük temizliğine başladı. 48 adet akvaryumda bulunan 1,2 milyon litre su, 20 ton kum ve 500 m2 kaplayan dekor ve akrilikler, uzman dalgıçlar ve sanayi dalgıçları tarafından temizlenirken, 20 binin üzerinde deniz canlısı ve amfibinin de tek tek sağlık kontrolleri yapılarak gelişimleri inceleniyor.

1 hafta süren dev akvaryum temizliği…

Dünya Hijyen Günü’nde başlayan yıllık büyük temizlik ve sağlık kontrolleri 1 hafta sürecek. Büyük temizliğin yanı sıra, Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi’nde düzenli olarak her gün temizlik ve bakımlar da gerçekleştiriliyor.

Yılda bir defa yapılan geniş kapsamlı sağlık kontrolünde su samurları, penguenler, sürüngenler, dev su fareleri ve daha birçok tür yakından inceleniyor. Temizlik ve bakımlar sırasında oyuncu su samurları, tüyleri temizlenirken akvaryum yetkililerine hem zorlu hem de eğlenceli anlar yaşattılar. Öte yandan penguenler ve boa yılanının kilo ve boy kontrollerini yapmak, dev kemirgen su farelerini temizlemek ve 5 metre boyundaki dev kral timsahın bulunduğu akvaryumun temizliğini yapmak izleyenlere eğlenceli ve ilginç anlar yaşatsa da, Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi uzmanlarını büyük temizlik sırasında zorlayan diğer alanlar oldu.

Günlük rutinlerle yapılan temizlik ve kontoller ile yılda bir defa yapılan geniş kapsamlı çalışma sayesinde canlıların gelişimleri, sağlık durumları, üremeye dönemine girip girmedikleri, ne gibi yem kompozisyonlarına gerek duydukları dünya standartlarında kontrol altında tutuluyor.

Bakımlar, konusunda uzman veteriner hekim ve su ürünleri mühendislerinden oluşan 10 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor. Her canlı için farklı programlar uygulayan bu ekip, hayvanlar için kendilerine yeni teknolojiler geliştiriyor ve bu sayede çağa ayak uydurarak teknoloji ve bilim sayesinde canlıları dogadakı ortamlarına en yakın şekilde muhafaza altında tutuyor.

Gerçekleştirilen yıllık bakım çalışmalarının en heyecanlı tarafını ise Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi’ne geldikten sonra yumurtlayan ve üreyen canlıların yavruları için yapılan kontroller oluşturuyor. Yaşamaları için en uygun ortamların oluşturulduğu ve “Nesil Koruma Programı” kapsamında nesli tükenmekte olan hayvanların bulunduğu Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi’nde uzmanlar yumurtaları özenle saklarken, yeni dünyaya gelen canlıların da sağlık kontrollerini yaparak, büyümelerini gözlemliyor. İlerleyen dönemlerde, koruma altında bulunan Humboldt Penguenleri ve dev timsah çiftinin de üremesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER