Fed'in bugün baz faizi artırması bekleniyor

Amerikan Merkez Bankası Fed, bugün Türkiye saati ile 21.00'de önemli bir açıklama yapacak. Baz puan faiz artışı beklenen Fed'in açıklaması öncesi Bloomberg International Fed Muhabiri Matthew Boesler beklentileri yorumladı.

Fed'in bugün baz faizi artırması bekleniyor

Amerikan Merkez Bankası Fed'in iki gün süren Para Politikası toplantısının (FOMC) sona ermesiyle bugün Türkiye saati ile 21:00'de 25 baz puan faiz artışı kararı alması bekleniyor. Bloomberg International Fed Muhabiri Matthew Boesler, toplantıya ve olası açıklamaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Gelişen piyasalar ve İtalya nedeniyle faiz artışında yavaşlama olabilir" yorumu yaptı. Boesler, Fed Komitesi'nin 3 ve 4 faiz artışı arasında ayrıldığını ancak yıl sonuna doğru Gelişen Piyasalar ve İtalya'da son dönemde yaşanan gelişmelerden dolayı faiz artışında yavaşlama olabileceğine vurgu yaptı.

Faiz artırımı yavaşlayabilir

Mart ayında Fed Para Politikası Kurulu'nın yeni faiz artışı tahminlerini yayınladığını hatırlatan Boesler, "Noktasal grafik Fed yetkililerinin 2018'de 3 veya 4 faiz artışın arasında ikiye ayrıldığını gösteriyor. ABD Borsaları bu hafta ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu yükseliş, Gelişen Piyasalar ve İtalya'daki politik gerilimin toplamda 4 faiz artışı yapılmasına doğru eğilim göstermeyi engelleyemediği gösterdi. Ancak komite üyeleri bu yılın sonunda faiz artırımına dair yavaşlama kararı alabilir ve Gelişen Piyasaları ve İtalya'yı neden olarak gösterebilir" diye konuştu.

2018'de 4 faiz artışı

Uygun şartlar altında bu yılın 4 faiz artışı için "iyi bir fırsat" olduğunu dile getiren Fed Muhabiri Boesler, her yıl 4 faiz artışı yapılmasının planlandığını, ancak 2016'da piyasada meydana gelen bozulmayla 2016'da yalnızca bir kez faiz artırdıklarını hatırlattı. 2017'de 3 kez faiz artırımı gerçekleştiğini, fakat Haziran ve Aralık ayları arasında herhangi bir artış olmadığını dile getiren Boesler, 2018'in 4 faiz artışı yapmak için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

ABD ile başta Çin olmak üzere bazı ülkeler arasında yaşanan ticaret gerilimini de yorumlayan Boesler, bu gerilimin hükümet harcamalarını arttıracağını ve vergi kesintilerine olumlu katkısı olacağını dile getirdi. Matthew Boesler, mortgage faizleri konusunda ise faizlerin 4 yılın zirvesinde olduğu ancak, bunun yavaşlamaya sebep olduğunu gösteren bir ibare olmadığını ifade etti.

bloomberg

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });