Fed kararı öncesi dolar değer kazanıyor

ABD Merkez Bankası'nın bu akşam açıklayacağı baz faiz kararı öncesi dolarda dünya genelinde artışa geçti. Küresel bazda değer kazanan dolar, Türk Lirası/TL ise bu sabah 4.63'ün üzerine çıktı. Piyasalarda Euro/TL ise 5.43'ün üzerinde işlem görüyor.

Fed kararı öncesi dolar değer kazanıyor

Dolar, ABD Merkez Bankası Fed'in beklenen baz faiz kararı öncesinde global bazda güçlü seyir izliyor. Dolar/TL de bu sabah 4.63'ün üzerini gördü. Dolar Fed'in bu yılın geri kalanında kaç defa faiz artıracağı hakkında ipuçları verecek olan bu akşamki para politikası kararı öncesinde yen karşısında üç haftanın zirvesini görürken, euro karşısında da gücünü koruyor. Yurtiçinde ise TL, dolar karşısında güçsüz seyrini sürdürüyor. Kur, günün ilk saatlik diliminde 4.6328 seviyesine kadar yükseldi.

25 baz puan yükselecek

Fed'in bu akşam 21.00'de açıklayacağı para politikası kararının politika faizini 25 baz puan yükseltmesi bekleniyor. Yatırımcıların gözü ise, Mart ayından sonra yapılacak olan yılın bu ikinci faiz artırımından çok, ABD ekonomisinin önümüzdeki dönemdeki para politikasındaki sıkılaşmanın nasıl bir seyir izleyeceğinde. Uzmanlar Fed'in para politikası kararının bu konuda ipuçları içereğini düşünüyor.

Euro'nun geleceğini ise perşembe günü açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası (AMB) para politikası kararı belirleyecek. AMB'nin varlık alım programını durduracağını açıklayacağı yönündeki spekülasyonları Euro'nun değerini etkilemişti.

İHA

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });