IMF Başkanı Lagarde yine karamsar konuştu

IMF Başkanı Lagarde, iki ay önce "Ufukta kara bulutlar var" dediği konuşmayı yineledi ve "Kara bulutlar günden güne daha da kararıyor" dedi. Lagarde özellikle ülkeler arası güvensizliğin artmasının risklerine dikkat çekti.

IMF Başkanı Lagarde yine karamsar konuştu

IMF Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonomiye ilişkin yeni uyarılarda bulundu. "Altı ay önce ufukta görülmeye başlanan kara bulutlar günden güne daha da kararıyor" diyen Lagarde, küresel ekonomik durum ile ilgili karamsar bir tablo çizdi.

Nisan ayında yaptığı konuşmada "küresel ekonominin ufkunda karanlık bulutlar biriktiğine" değinen Lagarde, bugün de "Altı ay önce ufukta görülmeye başlanan kara bulutlar günden güne daha da kararıyor" diye konuştu.

Ülkeler arası güven krizi

ABD Başkanı Donald Trump'ın G7 sonuç bildirgesinden çekilmesine yol açan krizi değerlendiren Lagarde, ülkeler arasında yaşanan güvensizlikleri "en karanlık bulut" olarak nitelendirdi. Lagarde IMF'nin bu yıl ve gelecek yıl için yüzde 3,9 küresel büyüme tahminini koruduğunu da belirtti.

Özellikle Afrika ülkelerinde daha hızlı gelişme olması gerektiğini dile getiren IMF Başkanı, daha iyi vergi sistemleri oluşturulmasını ve ülke kaynaklarının artırılmasını istedi. IMF, geçen hafta zor günler yaşayan Arjantin'e 50 milyar dolar krediyi içeren 3 yıllık stand-by anlaşmasını imzalamıştı.

NTV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });