İzinsiz aramaya rekor ceza

Ülkemizde mobil operatör kullanıcılarının izni dışında gelen otomatik aramalar ve mesajlar halen tartışma konusu.

İzinsiz aramaya  rekor ceza

Devletin bu izinsiz aramalara getirdiği yaptırımların düşüklüğü bugün bile tartışılırken, Amerika’dan rekor bir ceza haberi geldi. Tatil ve otel satış işini telefon üzerinden gerçekleştiren bir firmanın sahibi tam 120 milyon dolarlık rekor bir cezaya çarptırıldı.

Miami merkezli bir tatil satış şirketinin sahibi Adrian Abramovich, satış işlemleri için tam 90 milyon otomatik arama ile ABD’de binlerce kişiyi rızası dışında aradı. Bu otomatik aramalarda müşteriler öncelikle robo-call denilen bir sistemden otomatik ses duyuyordu. Eğer işlemlere devam etmek isterlerse şirketin canlı operatörü ile konuşabiliyorlardı. Bu otomatik aramalar peş peşe devam edince Amerikan Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) binlerce şikayet yağdı

Ceza bu kadar yüksek olunca caydırıcı etkisi olacak mı?

Şikayetleri inceleyen komisyon Abramovich‘e 120 milyon dolar tutarında bir ceza kesti. Cezaya itiraz eden iş adamı Amerikan yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle ret yedi ve bu cezayı ödemekle yükümlü hale geldi. FCC yetkilileri bu tarihi ceza ile yaptırım güçlerinin ne denli yüksek olduğunu göstererek diğer satış sistemleri üzerindeki baskısını da hissettirmiş oldu.

Bu cezadan sonra gözler ülkemizde de vatandaşları rızası dışında mağdur eden satış sistemlerine çevrildi. Acaba bu denli yüksek cezalar Türkiye' de verilse ısrarla aramalarına devam eden şirketlerin tutumu ne olurdu?

shiftdelete

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 22:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });