Makedonya'nın yeni adı Kuzey Makedonya

Yunanistan'ın Makedonya adına koyduğu veto nedeniyle 26 yıldır yaşanan isim krizi sonunda çözüldü. İki tarafın üzerinde uzlaştığı yeni ismi "Kuzey Makedonya" oldu. Makedonya kriz nedeniyle Eski Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti adını kullanmak zorunda kalıyordu.

Makedonya'nın yeni adı Kuzey Makedonya

Yunanistan ve Makedonya arasında uzun süredir devam eden ve Makedonya'nın kendine Makedonya demesini engelleyen isim krizi sonunda çözüldü. Makedonya’nın adının bundan böyle Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olmasına karar verildi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras acil olarak ayarlanan bir görüşme üzerine Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos’u ziyaret etti. Çipras, Pavlopoulos ile yaptığı görüşmede Makedonya ile 26 yıldır devam eden isim krizinin çözüldüğünü ve Makendonya Başbakanı Zoran Zaev ile Makedonya’nın yeni ismi konusunda anlaşmaya varıldığını aktardı. Çipras görüşmeden sonra Yunan basınına yaptığı açıklamada, iki ülkenin Makedonya’nın yeni adı olarak “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" üzerinde karar kıldığını ilan etti.

İstediği adı kullanamamıştı

Bu hafta sonu iki ülke Çipras ve Zaev’in bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Yugoslavya’nın dağılmasından sonra kurulan Makedonya’nın, Makedon tarihi ile alakası olmadığını söyleyerek eleştiride bulunmuştu. Makedonya'nın kendi sınırları içindeki bölgenin adı olduğunu iddia eden Yunanistan, Makedonya'nın NATO ve AB ile üyelik müzakerelerine başlamasını da veto etmişti. Makedonya bu nedenle resmi olarak istediği adı kullanamamış, "Eski Yugoslovya Makedonya Cumhuriyeti" adını ve FYROM kısaltmasını kullanmak zorunda kalmıştı.

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });