Merkel'den NATO'daki savunma kaynaklarını artırma çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, NATO üyesi ülkelere Donbass’taki duruma ve Kırım’ın Rusya ile birleşmesine işaret ederek savunmaya ayrılan kaynakları arttırma çağrısı yaptı.

Merkel'den NATO'daki savunma kaynaklarını artırma çağrısı

Merkel, NATO üyesi ülkelere Donbass’taki duruma ve Kırım’ın Rusya ile birleşmesine işaret ederek savunmaya ayrılan kaynakları arttırma çağrısı yaptı.


NATO’nun karşı karşıya bırakıldığı meydan okumalarının son yıllarda çarpıcı bir şekilde şekil değiştirdiğine dikkat çeken Merkel, Kırım’ın Rusya topraklarına katılmasının ve Ukrayna’nın doğusundaki silahlı çatışmaların NATO’nun kabul ettiği ‘radikal değişiklik ve kararlarda’ kilit rol oynadığını kaydetti.
Merkel, “Bu, ittifakın savunmasına aktif bir şekilde yoğunlaşmamız ve örneğin Orta ve Doğu Avrupa’da varlık göstererek ilgili önlemleri almamız gerektiği anlamına geliyor” diye konuştu.

Almanya Şansölyesi bunun yanı sıra NATO ülkelerinin savunma bütçesinin arttırılması gerektiğini de vurguladı.

Daha önce ABD'nin NATO daimi temsilcisi Kay Bailey Hutchinson, 11-12 Temmuz tarihlerinde Brüksel’de düzenlenecek olan NATO zirvesinde Washington’un üye ülkelerin savunma harcamalarını arttırması konusuna yoğunlaşmayı planladığını açıklamıştı.

sputnik

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });