Münbiç yol haritası için Almanya buluşması

ABD'li ve Türk heyetler Münbiç'in devri ile ilgili yol haritasının detaylarını bu hafta Almanya'da görüşecek. ABD Savunma Bakanı Mattis, Münbiç'te Türk-Amerikan askeri iş birliğine hazır olduklarını söyledi.

Münbiç yol haritası için Almanya buluşması

ABD Savunma Bakanı Mattis, Münbiç yol haritasını uygulamaya hazır olduklarını ve Türk-Amerikan heyetlerinin, bu hafta Almanya'da planın icrasını görüşeceğini açıkladı. ABD Savunma Bakanlığı'nda gazeteciler ile bir araya gelen Mattis'e AA muhabiri "Münbiç'teki yol haritasının ne zaman uygulamaya başlanacağını" sordu. Mattis, ABD'nin Münbiç'te Türk-Amerikan askeri iş birliğine hazır olduğunu söyledi ve iki ülke dışişleri bakanlarının geçen hafta Münbiç'te iş birliği yapma konusunu görüştüğünü hatırlattı.

Devriyeler göreve başlayacak

"Ön cephede bu iş birliğine hazırız. Bu da birbirimizin nerede olduğunu bilmekle başlıyor" diyen Mattis, öncelikli olarak sınırın iki tarafında devriyelere başlanacağını söyledi. Mattis, daha sonra ise Münbiç'te ortak devriyelerin olabileceğini ifade etti.

"Bu bağlamda bu hafta Avrupa'da görüşeceğiz. Türk ordusu, görüşmeyi Stuttgart'taki Avrupa Komutanlığı'nda (EUCOM) yapacak" diyen Mattis, yol haritasının ne olduğu konusunda yol katettiklerini, şu anda askeri faktörlerin değerlendirme yaptığını sözlerine ekledi.

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });