NATO en büyük tatbikata hazırlanıyor

NATO, 29 müttefiki ve ortaklarıyla Trident Juncture 18 askeri tatbikatı için hazırlıklara başladı. Ekim-kasım aylarında Norveç'te düzenlenecek olan Trident Juncture 18 son yılların en büyük askeri tatbikatı olacak.

NATO en büyük tatbikata hazırlanıyor

NATO soğuk savaştan bu yana "Trident Juncture" tatbikatlarının en büyüğünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Onlarca savaş gemisi ve uçağın katılacağı tatbikatta 40 binden fazla askerin görev alması bekleniyor. Tatbikatın Rusya'ya oldukça yakın bir noktada yapılması da dikkat çekiyor.

Trident Juncture 18 tatbikatını yürütecek olan Oramiral James G. Foggo, NATO Karargahı'nda tatbikat hakkında gazetecilere bilgi verdi. NATO 'nun tüm müttefiklere kolektif savunma taahhüt eden 5'inci maddesinin bir senaryoyla canlandırılacağını anlatan Foggo, son yıllardaki en büyük askeri tatbikat olacak Trident Juncture 18'e tüm NATO üyeleri ile ortaklar Finlandiya ve İsveç'in katılacağını açıkladı.Tatbikatın 40 binden fazla katılımcıyla NATO 'nun kriz halinde ortak hareket etme kabiliyetini test etme imkanı vereceğini kaydetti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve NATO -Rusya Konseyinin tatbikat hakkında bilgilendirildiğini söyleyen Foggo, "NATO bir savunma ittifakıdır. Kavga arayışı içinde değiliz ancak savunma ve caydırıcılık konusunda da son derece kararlıyız" diye konuştu.

İHA

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 01:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });