Rusya'nın zor sınavı: Dünya Kupası 2018

FIFA 2018 Dünya Kupası perşembe günü başlıyor. Futbolseverleri kupa heyecanı sararken, Rusya harcadığı astronomik rakamları geri alıp alamayacağını düşünüyor. 13 milyar dolar harcayan Rusya'nın işi zor görünüyor.

Rusya'nın zor sınavı: Dünya Kupası 2018

Milyonlarca futbolseverin büyük bir heyecanla beklediği 2018 FIFA Dünya Kupası 14 Haziran Perşembe günü başlıyor. Rusya bu yıl ilk kez Dünya Futbol Kupası'na evsahipliği yapıyor. 11 şehirde düzenlenecek Dünya Kupası, bugüne kadarki en yüksek maliyetli turnuva olacak. Rusya'nın şampiyona için toplamda 13 milyar dolar altyapı harcaması yaptığı tahmin ediliyor. Ancak Rusya'nın giderlerini amorti edip edemeyeceğine dair tartışmalar yapılıyor.

Dünya'dan Evrim Küçük'ün haberine göre kupanın Rusya'da tüketimi canlandırması, ödemeler dengesini iyileştirmesi ve ülkenin parası rublenin değerini yükseltmesi bekleniyor. Hükümetin değerlendirmesine göre, 2013-2018 yıllarında Dünya Kupası’na yönelik yatırımlar sayesinde Rus ekonomisinin yılda yüzde 1 ilave büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Hedef 500 bin turist

Uzmanlar Dünya Kupası'nın ekonomide sınırlı bir olumlu etki yaratacağını düşünüyor. Nordea Bank tarafından hazırlanan raporda, Rusya'nın zayıf altyapısı nedeniyle daha önceki evsahibi ülkelere kıyasla daha büyük bir maliyetle karşı karşıya kaldığı belirtildi. Ancak toplam giderin yüzde 30'unun spor altyapısı, yüzde 70'inin ise ulaşımın iyileştirilmesi ve spot aktiviteleri için harcanmasının ülke ekonomisine etkisinin olumlu olacağı ifade edildi.

Satılan bilet sayısına bakıldığında sadece Kupa için 500 bin turistin gelmesi beklenirken, turist akının doğrudan etkisinin oteller, restoranlar ve perakende sektörü tarafından hissedileceği belirtildi. Dünya Kupası için gelen ziyaretçilerin ortalama 5 bin-8 bin dolarlık harcama yapacağı hesaplanarak, bunun iç tüketime 2.5-4 milyar dolar katkı sağlayacağı öngörüldü. Bu da yılın 3'üncü çeyreğinde tüketimde yüzde 1-2 fazladan artış anlamına geliyor.

İnşaatlar 2017'de bitmişti

Moody's de, kupanın Rus ekonomisine ciddi bir katkı sunacağını düşünmüyor. Turnuva için yapılan altyapı yatırımlarını, taraftarların yapacakları harcamaların ve turist akışında yaşanacak artışın Rusya ekonomisine katkıda bulunacağını belirten Moody's, "Ancak inşaatların çoğu 2017 yılında sonlandı. 2013-2017 yılında Dünya Kupası için yapılan yatırımlar, toplam yatırımların yalnızca yüzde 1'ini oluşturdu" denildi.

Dünya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });