YSK'dan tercih yaparken, sakın bu tuzağa düşmeyin

On binlerce genci tercih heyecanı sararken, Liderlik Okulu Kurucusu Erkut Ergenç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ardından doğru tercih yapmanın sırlarını anlattı.

YSK'dan tercih yaparken, sakın bu tuzağa düşmeyin

 

Yükseköğretim Kurumu’ndan (YÖK) yapılan açıklamaya göretercihler, 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak. TYT puanı 150’ninaltında olanlar tercih yapamayacak. Gençler, geleceklerini etkileyecektercihler noktasında büyük heyecan yaşarken Liderlik Okulu Kurucusu ErkutErgenç, doğru tercih noktasında gençleri bilgilendirecek açıklamalar yaptı. Ergenç,“Üniversite sınav sonuçları açıklandı. Artık en önemli kısma gelindi. Sınavahazırlanmak, sınava girmek ve başarılı bir sonuç almak işin en önemli kısmıgibiydi gelebilir ancak aslında hayatınızı değiştirecek olan kısım bundansonraki bölümdür.

Sizler elinizden geleni yaptınız ama artık bugün olumlutaraflarını göreceğiz ve iyi bir okul iyi bir şehir iyi bir bölüm için tercihyapmalısınız. Bölümünüzü seçerken aslına hayatınızı seçiyorsunuz. Bu açıdankendinize en uygun dalı seçmelisiniz. Öncelikle ben ne istiyorum, neyapabilirim, nasıl bir hayat istiyorum gibi sorulara cevap bulunması lazım.Eğer öğrencilik döneminde çok sosyal bir insansanız kimya elektronik gibibölümler size ağır gelebilir” dedi.  

Öğrenci kendini tanımalı   

Tercihlerde öğrencinin kendisini çok iyi tanımasıgerektiğinin önemine dikkat çeken Ergenç, “Tercih öncesi mutlaka bölümlerhakkında araştırma yapılıp bilgi edinilmeli. Üniversitedeki derslerden ziyadeüniversite hayatı sizi bir yerlere getirecek. Hayatınızın şekillenmesi bu yıllardabaşlayacak. Bu yüzden şehri doğru seçmek de çok önemlidir. İstediğiniz bölüm veşehirleri arka arkaya ilk sıralara yazın” önerilerinde bulundu.

Puandan çok ne istediğiniz önemli  

Kendi ismini taşıyan YouTube kanalında gençleribilgilendiren Ergenç, “İstediğiniz bölümü tercih edin. Puana odaklanmayın.Puanınız yüksek bile olsa istediğiniz bölümü seçin” dedi.  
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });