Çin uçakları yeniden Türkiye'ye uçuyor

Çin'deki havayolu şirketlerinin yaşanan olumsuzluklar nedeniyle kaldırdığı Çin-Türkiye seferleri yeniden başlayacak. Oluşturulan heyetin Çin temasları oldukça verimli geçti ve bu yıl içinde seferlerin başlatılması eğilimi ortaya çıktı.

Çin uçakları yeniden Türkiye'ye uçuyor

Çin’in en büyük havayolu şirketlerinden China Southern ve Hainan Airlines, Çin-Türkiye arasında yeniden seferlere başlamaya hazırlanıyor. Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) girişimiyle oluşturulan ve İstanbul Valiliği, Türk Hava Yolları (THY) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nden (TTYD) üst düzey yetkililerin katıldığı heyetin Çin'deki temasları olumlu sonuç verdi.

TÜROB açıklamasına göre hedeflenen 1 milyon Çinli turist sayısının ulaşılmasının önündeki en büyük engel olan Çin’den Türkiye’ye yönelik uçuş sayılarının artırılması için Çinli şirketlerle görüşmeler yapılırken, China Southern ve Hainan Airlines şirketleri Çin-Türkiye arasında sefer başlatacaklarını açıkladılar. TÜROB Başkanı Timur Bayındır, "Çin’in en büyük havayolu olan China Southern ve Hainan Airlines, Çin-Türkiye arasında seferlerin başlaması için olumlu yaklaşım oluştu” dedi.

Seferler bu yıl başlayacak

En geç 2 ay içerisinde bir ziyaret daha gerçekleştirilerek çalışmaların hızlandırılacağını kaydeden Bayındır, şöyle devam etti: "Çin’in en büyük havayolu olan China Southern Airlines, İstanbul seferlerini, hattın 2015 ve 2016 yıllarında tüm uluslararası uçuşlar arasında en karlı hat olmasına karşın, Türkiye’de cereyan eden olumsuz hadiseler ve güvenlik endişeleri nedeniyle durdurmuştu. 2011 yılında başlattığı Pekin/Urumçi-İstanbul seferlerini de 20 Temmuz 2016’da durdurdukları açıklanmıştı. Son temaslarda yeniden seferlerin düzenlenmesi önerileri kabul ettiler. Pekin-İstanbul uçuşlarının 2018 yılı son periyodunda haftada 3 frekans, Pekin/Urumçi-İstanbul uçuşlarının ise haftada 4 frekans olarak 2019 yılı ikinci periyodunda planlandığı, söz konusu seferlerin düzenlenmesi konusunda Türk makamlarına en geç Haziran 2018 ayı içerisinde başvuru yapılacağı iletildi."

THY de seferleri artırabilir

İki ülke arasında THY’nin haftalık sefer sayısının 34 ile sınırlı olduğunu aktaran Bayındır, THY'nin bu uçuşlarının bir bölümünde China Airlines ile ortaklık yaptığını, ancak Çin bayraklı havayolu kuruluşlarının ülkemize doğrudan seferleri bulunmadığını söyledi. Bayındır, THY’nin de mevcut sefer sayısını gerek müttekabiliyet, gerekse havacılık uygulamaları kapsamında artırmasının muhtemel olduğunu dile getirdi.

İHA

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });