Dış ticaret beklenti anketi açıklandı

Ekonomi Bakanlığı Dış tecim Beklenti Anketi'ne göre, senenin üçüncü çeyreğinde ihracat beklentisi ikinci çeyreğe göre 10,7 puan artarak 118 oldu, İthalat Beklenti Endeksi ise 11,5 puan artarak 113,1 seviyesinde gerçekleşti

Dış ticaret beklenti anketi açıklandı

Iktisat Bakanlığı Dış tecim Beklenti Anketi'ne göre, senenin üçüncü çeyreğinde ihracat beklentisi ikinci çeyreğe göre 10,7 puan artarak 118 oldu, İthalat Beklenti Endeksi ise 11,5 puan artarak 113,1 seviyesinde gerçekleşti

İhracat Beklenti Endeksi, senenin üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe nazaran 10,7 puan artarak 118 seviyesinde gerçekleşti. İthalat Beklenti Endeksi ise 11,5 puan artarak 113,1 oldu.

Iktisat Bakanlığı, senenin üçüncü çeyreğine ilişkin Dış ticaret Beklenti Anketi'ni açıkladı.

Buna nazaran, İhracat Beklenti Endeksi, üçüncü çeyrekte ikinci çeyreğe bakılırsa 10,7 puan yükseldi. Bu yılın ikinci çeyreğinde 107,3 olan endeks, ikinci çeyrekte 118 seviyesine çıktı.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde, bundan önceki çeyreğe bakılırsa, şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyi sorusunun yayılma endeksi İhracat Beklenti Endeksi'ni azalış yönünde zayıflayarak etkiledi. Bununla birlikte, gelecek 3 aya ilişkin ihracat, ihracat siparişi beklentileri ve son 3 ayda ihracat sipariş düzeyine ilişkin soruların yayılma endeksleri İhracat Beklenti Endeksi'ni artış yönünde etkiledi.

İthalat Beklenti Endeksi de arttı

İthalat Beklenti Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe gore 11,5 puan arttı. Bu senenin ikinci çeyreğinde 101,6 olan endeks, üçüncü çeyrekte 113,1 seviyesinde gerçekleşti.

Bu senenin üçüncü çeyreğinde, ikinci çeyreğe bakılırsa, İthalat Beklenti Endeksi'ne dahil edilen sorulardan, gelecek mevcut ithalat sipariş düzeyi sorusunun yayılma endeksinin İthalat Beklenti Endeksi'ni azalış yönünde etkilediği ve bu etkinin zayıfladığı gözlendi.

Öte yandan, gelecek 3 aya ilişkin ithalat ve birim ithalat fiyat beklentileri ile son 3 aya ilişkin ithalat sipariş düzeyine dair soruların yayılma endeksleri İthalat Beklenti Endeksi'ne pozitif katkıda bulundu.

bloomberg

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });