Doğalgaz için 30 milyar liralık yatırım

Enerji sektöründe dışa bağımlılığın bu kadar büyük oranda olmamasının gerektiğini dile getiren Tancan, iletim ve dağıtım alanında yapılan çalışmaların belli bir programa göre yürütüldüğünü bildirdi

Doğalgaz için 30 milyar liralık yatırım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan, Gaziantep Ticaret Odası Konferans Salonunda gerçekleştirilen “Güneydoğu Enerji Forumu”nda 2016 senesinin sonlanmasıyla Türkiye’nin birincil enerjideki toplam arzının 135 milyon ton petrolle aynı seviyeye ulaştığını bildirdi.

Türkiye’nin bu sektördeki enerjisinin yüzde 24’lük bölümünü yerli kaynaklarla karşılayabileceğine dikkat çeken Tancan, ürün ithal etmenin minimalize edilmesi için geçtiğimiz sene “Milli Enerji ve Maden Politikası”nın düzenlendiğini ve bu konuya ilişkin ciddi çalışmalar yürüttüklerini belirti.

. Şu anda elektrik dağıtım aşamasında üçüncü tarife döneminde olunduğunu anlatan Tancan, dağıtım alt yapısı için 18 milyar lira değerinde yatırım kararı alındığını bildirdi. 2016 ile 2020 seneleri arasında gerçekleştirilecek yatırımın yanı sıra, 12 milyar lira değerinde de iletim yatırımı yapılacak. 2016 ve 2017 seneleri için yatırımların yıllara bölünmüş tutarlarının yapıldığını belirten Tancan, bu yatırımlardan iletim ve dağıtım alanında fayda sağlanmaya başlandığını ifade etti. Tancan ilerleyen 3 senelik süreç içerisinde de çalışmalara hız kesmeden devam edilmesini hedefliyor.

Geçmiş senelerde kış ayları başladığında doğalgaz arzında sıkıntı yaşandığını anımsatan Tancan, bu sıkıntıların giderilmesi yönünde, yapılan yatırımlarla ve ilerleyen süreçte yapılacak yatırımlarla çözüme ulaşılacağını belirtti. Tancan, bu kış doğalgaz arzında sıkıntı yaşayacaklarını düşünmediklerini dile getirdi.

enerjienstitusu

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER