En başarılı olduğumuz konu bütçe yönetimi

Spinn Eğitim, Danışmanlık ve Teknoloji firmasının kurucusu Özlem Şengül, ekonomist yönüyle Türkiye ve dünya ekonomisini MAG Business’a anlattı.

En başarılı olduğumuz konu bütçe yönetimi

 Spinn Eğitim, Danışmanlık ve Teknoloji firmasının kurucusu Özlem Şengül, Türkiye'nin dünyayla entegrasyonunun giderek artmasıyla birlikte dünyadaki ekonomik döngülerden çok hızlı bir şekilde etkilenmesinin söz konusu olduğunu söyledi. Türkiye’nin Lehman sonrası parasal genişleme ortamından nasıl etkilendiyse önümüzdeki dönemin parasal sıkılaştırmasından da aynı derecede etkileneceğini belirten Şengül, “Birincisi pozitif etkilemişti, ikincisi ise son birkaç yılda kur ve faiz tarafında çok şiddetli şekilde hissettiğimiz üzere negatif etkiliyor” dedi.

Makro politikalar açısından bakıldığında en başarılı olduğumuz konunun, bütçe yönetimi olduğunu dile getiren Özlem Şengül, “Kayıtdışı ekonomi, dolaylı vergilere aşırı bağımlılık ve yüksek sosyal güvenlik açığı gibi yapısal problemlerimiz olsa da konjonktürel bazda bütçe disiplininden vazgeçilmemesi pek çok makro göstergenin daha fazla bozulmasının önündeki en büyük engel. Bütçe yönetimi konusunda başarısız olsaydık faizler, enflasyon ve cari açık çok daha yüksek seviyelerde olurdu” dedi.

İCK Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kuru’nun kapak olduğu MAG Business Sonbaha-Kış sayısı, özel röportajları ve gündemi, yakından takip eden konu başlıkları ile www.magdergi.com.tr, DijiMecmua, Turkcell Dergilik ve seçkin kitapçılarda sizlerle buluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2018, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER