Kesilen tavuk sayısı arttı, yumurta üretimi düştü

Tavuk yumurtası üretimi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 3,3 azaldı. TÜİK verilerine göre, kesilen tavuk sayısında ise artış görüldü. Nisan ayında 109 milyon adet tavuk kesildi.

Kesilen tavuk sayısı arttı, yumurta üretimi düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Nisan ayı "Kümes Hayvancılığı Üretimi" verisini açıkladı. Tavuk yumurtası üretimi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 3,3 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 arttı. Tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti.

Kesilen tavuk sayısı 109 milyon, kesilen hindi sayısı ise 571 bin adet oldu

Kesilen tavuk sayısı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 4,1, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11 arttı. Nisan ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 9,2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 51,4 arttı.

Hindi üretiminde artış var

Tavuk eti üretimi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 3,1, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,9 arttı. Nisan ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 11,7, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63,6 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 arttı.

İHA

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });