Sektörel güven hizmet ve perakendede azaldı, inşaatta arttı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, hizmet sektörü güven endeksi 101.1'e, perakende ticaret sektörü güven endeksi 104'e düşerken, inşaat sektörü güven endeksi 84.2'ye çıktı.

Sektörel güven hizmet ve perakendede azaldı, inşaatta arttı

 Sektörel güven endeksleri Ekim ayında, hizmetler ve perakende sektöründe gerilerken, uzun süredir "kötümser" düzeyde olan inşaatta yükseldi.Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabiliyor ve endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

TÜİK verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, Ekim ayında yüzde 2.2 azalarak 101.1 değerine düştü.

Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 2.4, yüzde 2.3 ve yüzde 1.8 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Ekim ayında yüzde 1.9 azalarak 104 değerine geriledi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar 

DHA

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER