Festo'yla Dokunulabilir Endüstri 4.0

4. Endüstriyel devrim beraberinde sadece yeni teknolojiler getirmiyor; insan makine işbirliğinde, üretimde ve genel anlamda tüm proseslerde değişim kapıda. Festo CP Factory (siber-fiziksel fabrika) ile geleceğin üretim dünyasına ideal bir giriş yapma olanağı sunuyor

Festo'yla Dokunulabilir Endüstri 4.0

Değişim kapıda: Endüstri 4.0 ile gelen yüksek düzeyde esnek üretim, personelin iş hayatında önemli değişikliklere yol açacak. Çalışanlardan hem yeni yetkinlikler istenecek hem de geniş bir bakış açısına sahip olmaları talep edilecek. Bu, üretim müdürü için olduğu kadar makine operatörü için de geçerli olacak.

İnsan, makine ve veriler

Üretimdeki başarının temelini insan, makine ve verilerin pürüzsüz, mükemmel işbirliği oluşturuyor. Endüstri 4.0’ın kurumlarda başarıyla entegre olabilmesi için vasıflı personelin disiplinlerarası bir üretim ortamının gereklerine hazırlanması bekleniyor. Bunu sağlamak için de personele yeni koşullara uygun bir meslek eğitiminin verilmesi gerekiyor. Örneğin gelecekteki servis teknisyenlerinin sadece mekatronik bilgilerine sahip olması yetmiyor. İlave olarak, tesisin işlerliğinde meydana gelen sorunlarla başa çıkabilmek için IT altyapısı hakkında da geniş çaplı bilgi sahibi olmaları gerekiyor.

Akıllı (öğrenme-) fabrikası

İşte bu noktada Festo Didaktik’in tasarladığı CP Factory devreye giriyor. Siber-fiziksel fabrika CP Factory, gerekli eğitimin verilmesinde kilit rolü oynuyor. CP Factory “Plug & Produce” (tak ve üret) özellikli, endüstri standartlarına uygun mobil yetenekli fabrika modüllerine, açık arabirimlere sahip bir meslek eğitimi aracı. Plug and Produce özelliği sayesinde CP Factory kurulur kurulmaz eğitim amaçlı üretime başlanabiliyor. CP Factory tasarlanırken çok yönlülük ve en üst düzeyde uygulama esnekliği dikkate alınmış. Endüstri 4.0’a yönelik bu eğitim platformu ile meslek öğrencileri adım adım siber fiziksel sistemler konusunda bilgi sahibi oluyor. Bu sistemle Cloud teknolojisinden yararlanma gibi anahtar konular da işlenebiliyor. Değişik eğitim senaryolarını canlandırmak amacıyla CP Factory’nin formunu hızla değiştirmek, yeni aplikasyon modülleri eklemek de mümkün. Eğitim fabrikasının değişim yeteneği, otonom robot sistemi Robotino ve uygulama esnekliği yüksek entegre kamera donanımlı robot hücreleri ile de destekleniyor.

“Gerçekmiş gibi” alıştırma yapmak

Sanal prosesler meslek okullarında da pratiğe odaklı bir eğitim yöntemi olarak kullanılıyor. Makine imalatında simülasyonlar ve sanal ilk işletme çalışmaları vakitten ve nakitten tasarruf sağlıyor. Burada meslek öğrencileri çalışma grupları halinde hareket ederek gerçek yazılım dillerinde yazılımlar, simülasyonlar hazırlayabiliyor ve sonrasında bunları mevcut donanım üzerinde uygulayabiliyorlar. CP Factory Ciros ile, otomasyon teknolojisinin endüstriyel ortamında denenmiş, 3 boyutlu simülasyon modellerinin hazırlanmasına yönelik yüksek performanslı bir platform sunuyor. Bu da geleceğin sanal üretim uzmanlarını yetiştirme yolunda önemli bir adım anlamına geliyor.

Geleceğin fabrikasında büyük bir rol üstlenecek olan Robotine XXT gibi mobil robotlar Festo’nun eğitim fabrikasında daha bugünden görev başındalar.

Festo Didaktik’in geleceğin üretimine yönelik eğitim fabrikası sanal eğitim dünyasını gerçek dünya ile birleştiriyor.

Sektörel Yayın/Hüseyin BİÇER

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER