Medikalden Gıda ve Tarım’a: ÖZAK

Ülkemizin köklü, öncü ve deneyimli azot jeneratörü üreticilerinden olan Özak Gaz Teknolojileri, azot jeneratörü geliştirme, imalat ve mükemmelleştirmede edindiği deneyimi başka ürünlere taşıyor. Ürün gamını her geçen gün zenginleştiren firma, gıda ve tarım sektörüne yoğunlaşıyor.

Medikalden Gıda ve Tarım’a: ÖZAK

Sanayi ve tıp gazları sektöründe edindikleri 25 yıllık deneyimi azot jeneratörü üretimi, azotla battaniyeleme ve gaz karışım sitemleri tasarımı ve uygulaması konusuna taşıyan Özak Gaz Teknolojileri, yurtiçi ve yurtdışında irili ufaklı birçok projeye imza attı. Firmanın kurucusu ve Genel Müdürü Mak. Yük. Müh. Yakup Çölkesen, sürekli gelişim felsefeleri doğrultusunda yeni ürün geliştirme çalışmalarının devam ettiğini belirterek yakın bir gelecekte oksijen jeneratörü, sıvı azot jeneratörü ve membranlı tip azot jeneratörünü de ürün gamlarına eklemeyi planladıklarını açıkladı.

Ürünlerin böceklenmesi önlenebilir

Doğal, zararsız ve yüzde 100 geri dönüşebilen bir koruyucu madde olan azot gazının gıda ve tarım sektöründe daha fazla kullanılması gerektiğine dikkat çeken Çölkesen bu konuya ilişkin; “Tarım ürünlerinin önemli bir kısmı depolama sırasında küflenme, böceklenme gibi nedenlerle yok olmaktadır. Yapılan çeşitli araştırmalara göre sadece böceklerin neden olduğu kayıp tahıllarda yüzde 10 civarındadır. Kabaca oksijen ve nemi alınmış hava olarak tanımlayabileceğimiz azot gazında oksijen olmadığı için böcekler yaşayamaz; bu özelliğinden yararlanılarak ürünlerin böceklenmesi önlenebilir ve üremiş böcekler yok edilebilirler.

Azot gazı ayrıca taze sebze ve meyve depolarında kontrollü atmosfer oluşturulmasında da kullanılıyor” dedi.

Çölkesen, ÖZAK olarak bu konuya büyük ilgi duyduklarını belirtirken, bu alanda başka kuruluşlarla iş birliğine hazır olduklarına da vurgu yapıyor.

Sektörel Yayın/Ümit ÖZDEMİR

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 23:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });