Garanti Factoring, liderliğini koruyor

Yılsonunda %20’lik bir büyüme hedeflediklerini söyleyen Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara, “Sektörde son 3 yıldır üst üste ‘Dünyanın En İyi Faktoring Şirketi’ seçilerek bir ilki gerçekleştirdik. Bu yıl da 100 tam puan alarak bu alandaki iddiamızı ispatladık,” diyerek iddialarını ortaya koydu.

Garanti Factoring, liderliğini koruyor


Garanti Factoring’in 2016 yılındaki toplam işlem hacminin 14 Milyar TL olduğunu kaydeden Hulki Kara, bu yılın eylül ayı itibari ile toplam işlem hacminin 10,6 Milyon TL, pazar paylarının ise %10.40 olduğunu söyledi. 

Garanti Factoring’in 5 binin üzerinde müşterisi olduğuna da işaret eden Kara, 27 binin üzerinde de faktoring işlemi gerçekleştirdiklerini belirtti.

100 Tam Puan

Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara, son üç senedir “Dünyanın En İyi İhracat Faktoring Şirketi” seçilen Garanti Factoring’in bu alandaki liderliğini sürdürdüğünü bildirdi. Garanti Factoring’in ihracat faktöringinde geçen yılı 1,2 Milyar Euro ciro ile kapattığını söyleyen Hulki Kara, bu yılın ilk yarısında ise 683 Milyon Euro’ya ulaşıldığını söyledi. Kara, yılsonunda %20‘lik bir büyümeyi hedeflediklerini kaydetti. Hulki Kara sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Sektörde son üç yıldır üst üste ‘Dünyanın en iyi Faktoring Şirketi’ seçilerek bir ilki gerçekleştirdik. Bu yıl da 100 tam puan alarak bu alandaki iddiamızı ispatladık. Sektör olarak ihracat faktöringinde geçen yılın ilk yarısında 3.4 Milyar Dolar’lık ciro gerçekleştirildi. Bu yılın eş döneminde ise %5.8’lik bir artış ile 3.6 milyar dolara ulaşıldı.”

Garanti Factoring’in 2016 yılındaki toplam işlem hacminin ise 14 milyar TL  olduğunu kaydeden Hulki Kara, bu yılın ilk yarısında ise toplam işlem hacminin 7.4 milyon TL, Pazar paylarının ise %11.45 olduğunu söyledi. Garanti Factoring’in 5 binin üzerinde müşterisi olduğuna da işaret eden Kara, 18 bini üzerinde de faktoring işlemi gerçekleştirdiklerini belirtti. Hulki Kara, “Sektörün 2016 işlem hacmi 122 Milyar TL olup, 2017 beklentisi 135 Milyar TL,” dedi.

En büyük müşteri KOBİ’ler

Faktoring sektörünün müşterilerinin %90’ının KOBİ’ler olduğunu kaydeden Hulki Kara,sektör olarak de ağırlıklı imalat sanayi ve hizmet sektörüne hizmet verdiklerini söyledi.
 
Merkezi Fatura Kayıt Sistemi’nin (MFKS) yürürlüğe girmesiyle sektörde iş yapış kolaylığı anlamında çok önemli bir yol alındığına da işaret eden Hulki Kara sözlerine şöyle devam etti:

“Bütün işlemleri şu anda MFKS üzerinden yapıyoruz. E-faturaların %52’si bu sistem üzerinden geçiyor. Sektördeki tüm işlemler artık MFKS üzerinden mükerrerlik kontrolü yapılarak yürütülüyor. Burada Türkiye’nin ticareti hakkında ciddi bir data oluşuyor inancındayım. Gelir İdaresi Başkanlığı ile sistemin entegrasyonu sayesinde de fatura bilgilerinin gerçekliğinin kontrolü ve kayıt dışı işlemin azalmasına da katkı sağlanıyor.”

Bu arada uzunca bir süredir sektörün “faktoring” yerine farklı bir isim ile adlandırılmasına yönelik bir çalışma yapıldığını, bu değişikliğin gerçekleşmesi halinde sektör algısı konusunda da ciddi bir adım atılmış olacağını ifade eden Hulki Kara, Finansal Kurumlar Birliği çatısı altında yapılan arayışların “Ticaretin Finansmanı” adını öne çıkardığını da sözlerine ekledi.

Sektorel Yayın/ İlknur ÇETİN

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER