AVM'lerde bayram tatili hareketi

Yılın her günü çalışan AVM'lerin yılda üç gün tatil olması isteniyor. Ankara Valiliği'nin dini bayramların ve yeni yılın ilk günü AVM'lerin kapalı olması kararı memnuniyet yarattı. Hem esnaf, hem çalışanların aileleri için kararın ülke geneline yayılması isteniyor.

AVM'lerde bayram tatili hareketi

Ankara Valiliği'nin Ramazan ve Kurban Bayramları'nın birinci günü ile 1 Ocak tarihlerinde AVM'lerin kapalı olmasına ilişkin kararı yeni bir tartışma başlattı. Antalya Valiliği de aynı yönde karar alarak tartışmayı hızlandırdı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken her iki kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, ülke genelinde uygulanmasını istedi. Palandöken, AVM’lerin açılış ve kapanışı ile ilgili alınan bu kararın ülke genelinde uygulanmasının 2 milyon esnafı ve çalışanları daha çok sevindireceğini vurguladı.

Diğer illere örnek olmalı

Başkent’te faaliyet gösteren AVM’lere Ankara Valiliği tarafından tatil düzenlemesi yapılmasının ardından Antalya Valiliğinin de aynı şekilde uygulama yapmasının olumlu bulduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Her iki ilin kararı diğer illere de örnek olmadır. Çünkü bu karar hem esnaf için hem de çalışanlar için sevindirici" dedi.

Ankara ve Antalya Valiliklerince alınan kararın tüm illere örnek olası gerektiğini kaydeden Palandöken, şöyle konuştu: "Gecikmiş olmasına rağmen esnafımız ve AVM çalışanları için oldukça sevindirici ve olumlu bir karar. Bu kararın tüm illerimize örnek olması gerekir. Esnaf ve sanatkarımız için güzel ve sevindirici bir karar"

Antalya'da esnaf talep etti

Antalya'da ise süreç Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği'nin (AESOB) Antalya Valiliği'ne başvurusu ile başladı. Esnaf ve çalışanların yoğun talebinin ardından Antalya Valiliği, kentteki AVM’lerin Ramazan ve Kurban Bayramı'nın 1. günü kapalı tutulması talimatı verdi. ATSO Başkanı Davut Çetin, "Çalışanların bayramı biraz olsun yaşaması açısından önemli bir karar. AVM’ler bayramda bir gün kapalı olunca, esnafların da kazancı artar. Bu anlamda çok faydası olacak" dedi.

Türkiye genelinde 404 AVM bulunuyor ve bu AVM'ler yılın her günü açık. Bazılarında değişiklik gösterse de çoğunluğu gün içinde 10.00-22.00 arasında 12 saat süreyle açık kalıyor.

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });