Bu proje Ankara Sivas arası yolculuk süresini 2 saate düşürecek

Ankara-Sivas arasındaki seyahat süresini 2 saate düşürecek yüksek hızlı tren projesinde üst yapı çalışmalarına başlanıyor.

Bu proje Ankara  Sivas arası  yolculuk süresini 2 saate  düşürecek

Ankara-Sivas arasındaki seyahat süresini 2 saate düşürecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi'nde üstyapı çalışmalarına başlanıyor. Proje kapsamında ilk ray serimi, 25 Mart Pazar günü törenle yapılacak. Raylar 250 killometre/saat işletme hızına uygun olarak yapılacak.

Üst yapıya geçiliyor

İşletmeye açılan bin 213 kilometre yüksek hızlı demiryolunun yanı sıra Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir hatlarının inşasının da sürdüğü belirtilen açıklamaya göre, Küçük Asya ile İpek yolu güzergahındaki Asya ülkelerini birleştiren demiryolu koridorunun önemli akslarından birisi olan Ankara-Sivas YHT Projesi'nde üstyapı çalışmalarına geçilecek.

İlk ray sistemi

Kayaş-Yerköy ve Yerköy-Sivas arası olmak üzere üstyapısı iki etaptan oluşan YHT projesinin Yerköy-Sivas etabının üstyapı çalışmaları, Yerköy YHT şantiyesindeki ilk ray serimiyle başlayacak.

250 km hıza uygun olacak  

250 killometre/saat işletme hızına uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak inşa edilen Ankara-Sivas YHT Hattı, Sivas- Erzincan ve Erzincan-Erzurum-Kars hızlı demiryolu hatlarıyla bütünleşerek, Bakü-Tiflis-Kars Demir İpek Yolu'na entegre edilecek.

kaynak:sondakika

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER