Doğru güneş kremi tercih edilmeli

Yaz ayları geldi ve uzmanlar cildini güneşten korumak isteyenlerin doğru güneş kremini kullanmasını öneriyor. Güneş kremini gün içinde birden fazla kullanmak gerektiğini söyleyen uzmanlar, doğru tercihin cildin yapısına göre değiştiğini belirtiyor.

Doğru güneş kremi tercih edilmeli

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte güneşin olumsuz etkileri de artmaya başlıyor. Gün içerisinde uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak pek çok cilt hastalığını da yanında getiriyor. Meydana gelebilecek cilt hastalıklarına karşı uyarılarda bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Nüket Aydın, dışarıya çıkmadan yarım saat önce güneş kremi sürülmesini önerdi. Aydın, belirli aralıklarla güneş kreminin yenilenmesi gerektiğini de belirterek, "Günlük bir defa sürdüğümüz güneş kremi ne yazık ki akşama kadar asla korumuyor" dedi.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte bazı cilt hastalıklarında artışlar yaşandığını aktaran Aydın, şöyle devam etti. "Özellikle lekelenmeler, egzamalar, bebeklerde gördüğümüz isilikler, beni olan kişilerde artma ve şekil değişikliği, yapısal değişiklikler de görüyoruz. Özellikle güneşin dik açılı olduğu saatlerde dışarıya çıkmamalıyız. Bu da bizim için öğleden önce 10.00 ve öğleden sonra 16.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamamız gerekiyor. Çıkacaksak, mesleğimiz gereği dışarıda bulunmamız gerekiyorsa bu defa geniş kenarlı büyük bir şapka, ultraviyole koruma özelliği olan güneş gözlükleri mutlaka bulundurmamız gereken şeyler".

Doğru güneş kremi seçimi

Cilt yapısına ve cilt hastalığına göre güneş kremi tercihlerinin farklı olabileceğini söyleyen Uzman Dr. Aydın, "Burada güneş kremi tercihi hastanın yaşına, ek bir fotosensitif, güneş duyarlılığı olan hastalığı olup, olmadığına, cilt hassasiyetine göre değişebiliyor. Bebeklerde ve cildi çok hassas kişilerde daha çok mineral filtre içeren, fiziksel korumalı güneş kremi tercih ediyoruz. Ama orta yaşlarda ya da çok ciddi cilt sıkıntısı olmayan kişilerde ise hem kimyasal hem de fiziksel bariyerli güneş kremleri tercih ediyoruz" dedi. Aydın, yağlı cildi olanlarda yağ bazı düşük güneş kremlerinin tercih edilmesi, kuru ciltlerde nemlendiricisi yüksek güneş kremlerinin kullanılması gerektiğini söyledi. Dr. Nükhet Aydın, güneşin zararlı etkilerine karşı doğru giyinmenin de etkili bir koruma yöntemi olduğunu ifade etti.

İHA

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });