Nerede oy kullanacağınızı öğrendiniz mi?

Seçimlere kısa bir süre kala seçmen sorgulama işlemleri internet üzerinden yapabiliyor. Yüksek Seçim Kurulu, seçmenlerin nerede oy kullanacağını öğrenebilmeleri için seçmen sorgulama sayfasını hizmete açtı.

Nerede oy kullanacağınızı öğrendiniz mi?

Seçmen kağıdı ellerine ulaşmayan vatandaşlar, nerede oy kullanacaklarını YSK'nın internet sitesinde öğrenebiliyor. Vatandaşlar, seçmen sorgulama uygulamasının "Nerede Oy Kullanacağım" sayfasına girerek oy vereceği sandık bilgilerine ulaşabiliyor. Yurt dışında ikamet edenler ise seçmen sorgulama uygulamasının "Yurtdışı Seçmen Sorgulama" sayfasından oy kullanacakları tarih aralığı ile oy vereceği yer ve adres bilgilerini sorgulayabiliyor.

Yurtiçi seçmen sorgulama yapmak için YSK’nın internet sitesine girip, ‘Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl’, ‘T.C. Kimlik Numarası’, ‘Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No’ gibi bilgileri doldurduktan sonra resim doğrulaması yaparak nerede oy kullanacağını öğrenebilecek.

Oy kullanma saatleri

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde tüm yurtta 08.00-17.00 saatleri arasında oy kullanılabilecek. Dış temsilciliklerde ise 09.00-21.00 saatleri arasında oy kullanma işlemi devam ediyor. Gümrük kapılarında oy kullanacaklar ise pazar günü sandıklar kapanana kadar 24 Saat boyunca oy kullanabiliyorlar.

59 milyon 391 bin seçmen oy kullanacak

Yüksek Seçim Kurulu, 24 Haziran 2018 Pazar günü gerçekleştirilecek olan seçimlerde yurt içinde ve yurt dışında toplam 59 milyon 391 bin 328 seçmenin oy kullanacağını açıklamıştı.

İHA

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });