Patates fiyatı tarlada da fırladı

Ödemiş’te patatesin tarladaki fiyatı 2 lira 60 kuruşa fırladı. Yaz patatesinde sezon sonuna gelinmesi nedeniyle fiyatlar yükselirken, mildiyu hastalığı nedeniyle verim düşüklüğünün yaşandığına da dikkat çekiliyor.

Patates fiyatı tarlada da fırladı

İzmir'in Ödemiş ilçesinde, yaz patatesinin son hasadı yapılırken, 50 ile 60 kuruş arasındaki fiyatlar, tarlada ürün kalmaması nedeniyle 2 lira 60 kuruşa yükseldi. Patates üretiminin merkezi olan Ödemiş ilçesinde, bayramın ardından tarlalarda kalan son ürünler hasat edildi. Yaz patatesinin hasat edilmesinin ardından 50-60 kuruş civarında seyreden fiyatlar, hasadın sonlarına doğru 2 lira 60 kuruşa yükseldi. Yetkililer, fiyatların yükselmesinde sezon sonu olmasının önemli bir faktör olduğunu vurgulayarak, pazarda 4-5 liraya yükselen fiyatın tarlada 1-2 hafta içerisinde 3 liraya yaklaşabileceğini ifade etti.

Mildiyu hastalığı nedeniyle verim düşüklüğünün yaşandığını belirten uzmanlar, küçük üreticinin elinde patates kalmadığını ve fiyatın 3 lira olması küçük üreticiye değil büyük üreticiye ve depoculara yaradığını söyledi.

Fiyat istikrarı yok

Ödemişli patates üreticisi Mustafa Abacı, patates üretiminin riskli olduğunu belirterek, “Yıllar içinde belirli bir fiyat istikrarı yok. İlk çıktığı günlerle hasat sonunda fiyatlar anormal olabiliyor. Ama genel anlamda üretim maliyetini zor karşılıyoruz. Biz patatesin 5 kuruşlara kadar düştüğünü biliyoruz. Şu an tarlada toprak üstü fiyatı 2,60 lira ama küçük üreticinin elinde patates kalmadı” dedi. Tohum ve İlaç Bayii Ziraat Mühendisi Özkan Akgün "Tarlada 80 kuruş ile 1 liraya satılan patates üreticiye para kazandırır. Üstü ise memnun eder" dedi.

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });