Yerel balıkçılar trol ve gırgırlara öfkeli

"Trol ve gırgırlar gidince, balık popülasyonu arttı" diyen Saroslu balıkçıların trol ve gırgırlara tepkisi büyük. Trollerin yasal olduğunu, fakat denetim mekanizmalarının çalışmadığını belirten balıkçılar, bu yılki balık yoğunluğundan memnun.

Yerel balıkçılar trol ve gırgırlara öfkeli

Dünyada kendi kendini temizleyebilen nadir körfezlerden birisi olan Saros’un yerel balıkçılarının trol ve gırgırlara tepkisi dinmiyor. Edirneli balıkçılar, trol ve gırgırların bölgeden gitmesi ile balık popülasyonunun hızla artış gösterdiğini söyledi.

Edirne’nin Enez ilçesinde balık restoranı işletmecisi Halil Çayır adlı vatandaşın, trolle avlanan denizciler tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin ardından bölge halkı ve yerel balıkçılar, ayaklanarak trol ve gırgırlara tepki göstermişti. Saros sakinlerinin yoğun tepkisi üzerine trol ve gırgırlar 15 Nisan 2018’de başlayacak olan av yasağından 1 ay önce bölgeyi terk ettiler. Yerel balıkçılar bu nedenle şimdi balık popülasyonunun çok arttığını düşünüyor.

Kilolarla balık tutuluyor

18 yıldır balıkçılık yaptığını söyleyen Enezli balıkçı İsmail İşcan, "Geçmiş yıllarda yoğun şekilde istavrit ve uskumru yoktu. Bilhassa geçen yıl tane ile tutuyorduk. Şu anda kilolarla tutuyoruz. Trol ve gırgırlar gidince hamsi ve sardalye çok kırılmadı. Şu anda yoğun şekilde istavrit, uskumru var. Muhtemelen yaz sonunda lüferin de aynı şekilde olacağını kanısındayım" dedi.

13 yaşından bugüne balıkçılık yaptığını dile getiren Gülçin Tüzün de "Mesleğimiz bu, ekmeğimizi denizden kazanıyoruz. Av yasağından bir ay önce trol ve gırgırları buradan kovaladığımız için balık bolluğu yaşanıyor. Biz de ekmek paramızı kazanıyoruz" diye konuştu.

Trol ve gırgırlar denetlenmeli

Baba mesleğinin balıkçılık olduğunu söyleyen Ayhan Tüzün de "Bu gırgırlar, troller yavru balığı tükettiler burada. Şimdi onlar gidince çoğaldı tabi. Yavruları troller yok ediyor. Küçücük hamsileri de tutuyorlar. Denetlenmelerini istiyoruz" dedi. Enez Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Özkan Günenç ise, trollerin denizde avlanmasının yasal olduğunu, ancak hiçbir denetim olmadığını söyledi. Günenç, "Balığın küçüğü büyüğü hepsini tutuyorlar" dedi.

İHA

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });