Cumhurbaşkanı Erdoğan: Büyüme oranının % 11,1 olarak açıklanması sevindirici

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da düzenlenen Dünya İnsan Hakları Günü Programı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Büyüme oranının % 11,1 olarak açıklanması sevindirici

 Erdoğan: Trump'ın açıklaması bizi, Kudüs'ü, İslam dünyasını da bağlamaz sen çalarsın sen oynarsın
 
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını eleştirerek, "Kudüs'ü Müslümanlara ve diğer dinlerin mensuplarına zindan edenler, ellerine bulaşan kanı asla temizleyemeyeceklerdir. Amerika, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı ile işte dökülen bu kana ortak da olmuştur. Biz bu kararı asla tanımıyoruz, tanımayacağız. Başkan Trump'ın bu  açıklaması bizi bağlamaz. Kudüs'ü de İslam dünyasını da bağlamaz. Sen çalarsın sen oynarsın. Amerika'nın Kudüs kararına karşı ortaya konan tepkilerin Batı ülkelerinin bu tutarsız İsrail politikasında bir kırılma noktası teşkil etmesini temenni ediyorum. Filistin ve Kudüs konusundaki beyanları, ifadeleri yakından takip edecek ona göre de herkese notunu vereceğiz" dedi. 

Büyüme oranının % 11,1 olarak açıklaması sevindirici

Bugün Yüzde 11.1 olarak açıklanan üçüncü çeyrek büyüme oranına ilişkin Erdoğan, "Ülkemizin 2017 üçüncü çeyrek büyüme oranının yüzde 11.1 olarak açıklanması sevindirici. Bu oranla Türkiye üçüncü çeyrekte dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olmuştur. Bu yıl birinci çeyrekte revize edilmiş haliyle yüzde 5.3, ikinci çeyrekte yüzde 5.4 büyüyen Türkiye böylece üçüncü çeyrekte ikinci yarının tamamına denk büyüme oranına ulaştı. İnşallah yılın tamamında da en az yüzde 7 civarında büyüme oranı hedefliyoruz. Bu rakamlar ile Türkiye'yi zayıf göstermek için var güçleri ile çalışan iç ve dış fesat odaklarına en güzel cevap verildi. Türkiye kendisine güvenen, inanan, yatırım yapan hiç kimseyi sukutuhayale uğratmamıştır, uğratmayacaktır. Bizimle birlikte olanlar kazanacak, karşımızda yer alanlar ise kaybedecektir" ifadelerini kullandı. 

Bugün kendilerini Kudüs'ün sahibi sananlar, yarın arkasına saklanacak ağaç dahi bulumayacaklar

İnsan Hakları Günü'ne değinen Erdoğan, "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü İnsan hakları gününü dünyanın pek çok yerinde, özellikle Kudüs'te insan haklarının ayaklar altına alındığı bir dönemde anıyoruz. Kudüs'te sergilenen vandallığın, zulmün, hoyratlığın ilelebet devam etmesi mümkün değildir. Bugün kendilerini Kudüs'ün sahibi sananlar, yarın arkasına saklanacak ağaç dahi bulamayacaklarını bilmelidirler" açıklamasında bulundu.  
Trump'ın açıklaması, bizi Kudüs'ü, İslam dünyasını'da bağlamaz sen çalar sen oynarsın
 
ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını eleştiren Erdoğan, "Kudüs'ü Müslümanlara ve diğer dinlerin mensuplarına zindan edenler, ellerine bulaşan kanı asla temizleyemeyeceklerdir. Amerika, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı ile işte dökülen bu kana ortak da olmuştur. Biz bu kararı asla tanımıyoruz, tanımayacağız. Başkan Trump'ın bu  açıklaması bizi bağlamaz. Kudüs'ü de İslam dünyasını da bağlamaz. Sen çalarsın sen oynarsın. Olay bu. 1967 sınırları içinde Başkenti Doğu Kudüs olan egemen ve bağımsız bir Filistin  Devleti kurulana kadar bu mücadele  bitmeyecektir. Bugünkü sorunların temelinde Amerika'nın ve Avrupa'nın en başından beri İsrail'in önünü açan politikaları vardır. Şayet bu ülkeler BM kararlarına sahip çıksaydı bölgede 10 yıllardır süren katliamların önüne geçilebilirdi. Amerika'nın Kudüs kararına karşı ortaya konan tepkilerin Batı ülkelerinin bu tutarsız İsrail politikasında bir kırılma noktası teşkil etmesini temenni ediyorum. Mazlumun  ve haklının yanında yer almayan hiç kimsenin  ne insan hakları ne de küresel, bölgesel barış konusunda söyleyecek hiçbir sözü olamaz. Filistin ve Kudüs konusundaki beyanları, ifadeleri yakından takip edecek ona göre de herkese notunu vereceğiz" diye konuştu.

 Devrim niteliğinde pek çok reforma biz imza attık
 
Erdoğan, "Devrim niteliğinde pek çok reforma biz imza attık. Bu çıkışımızı, Batı ülkeleri yaptığımız bu reformları sessiz devrim diye nitelendirdi. İnşallah bu çalışmaları önümüzdeki dönemde kesintisiz bir şekilde sürdürecek daha ileriye taşımak için gayret edeceğiz" dedi. 

Ülkeye, millete ihanet içine girmemiş olması şartı ile herkese kapımızda kalbimizde açık

Erdoğan, "Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta yaşanan insani dramlar karşısındaki duruşu başlı başına insan hakları efsanesidir. Sınırlarımıza gelen herkese kucak açtık. Yaklaşık 3.5 milyon sığınmacıyı misafir ediyoruz. Dünyada başka örneği yok. Diğer ülkelerden bölgelerden gelenlerle bu rakam 4 milyonu geçiyor. Türkiye sınırları içerisinde en çok mülteci barındıran ülke durumunda. Kimsenin mazlumları, mağdurları niçin ülkemizde barındırdığımızı sorgulamaya hakkı yoktur. Bu ülkeye, millete ihanet içine girmemiş olması şartı ile herkese kapımız da kalbimizde açık, açık olamaya da devam edecektir" ifadelerini kullandı.  

Mültecilere sahip çıkma konusunda bir ödül verilecekse, bunu en fazla hak eden ülke Türkiye
 
Erdoğan, "Asıl üzülmemiz gereken, yüreğimizi parçalamamız gerekenler buraya gelenler değil, yolculuk sırasında hayatlarını kaybedenler olmalıdır. Aylan bebeğin kıyılarımıza vuran minik bedenini asla unutmayacağız. Aile fertlerini kaybedip ele ele tutuşarak askerlerimize sığınanları unutmayacağız. Eğer dünyada mültecilere sahip çıkma konusunda bir ödül verilecekse, bunu en fazla hak eden ülke Türkiye'dir. Böyle bir ödülü verilmeyeceğini de gayet iyi biliyoruz. Çünkü dünyada her konu gibi insan hakları meselesi de tamamen politik konum ile ilgilidir" diye konuştu.  

Bunlar bir terör örgütünü başka terör örgütüyle yok etme gafletine girecek kadar barıştan uzak tipler
 
Erdoğan, "Bunlar bir terör örgütünü, başka terör örgütüyle yok etme gafletine girecek kadar barıştan uzak tiplerdir. İstediği kadar nükleer silahları olsun, güçlü olan haklı olandır. Biz bu düzeni kabul etmiyoruz. Bunun için dünya 5'ten büyüktür diyerek itirazımızı tüm dünyada dile getiriyoruz. Yaşanan her hadise bu itirazımızın haklılığını gösteriyor. Bu gayretimiz, inşallah çok uzak olmayan bir tarihte, BM'nin ve özellikle Güvenlik Konseyi'nin reformu ile  neticelenecektir" dedi. 

Sigara içmek suretiyle pasif vatandaşı darda bırakmama
 
Erdoğan, "Bizim anlayışımızda, Müslümanın, Müslüman üzerindeki hakları diye bir çerçeve var. Bana göre dünyadaki en geniş insan hakları tanımı da budur. Bunun içine maddi ve manevi hakların hepsi girer. Bu çerçevede çevreye zarar vermemek, havayı kirletmemek …, sigara içmek suretiyle pasif vatandaşı darda bırakmama. Hepsi, de insanlığa ve insan hakları ile ilişkilidir" dedi. 

Suriyeliler için 30 milyar dolar harcama yaptığımızı inanın bana adeta utanarak ifade ediyoruz

 Erdoğan, "İfşasını pek doğru bulmuyorum. Uluslararası platformlarda Suriyeliler için 30 milyar dolar harcama yaptığımızı inanın bana adeta utanarak ifade ediyoruz ama bu ülkenin ana muhalefetin başındaki kişi sadece hükümete, iktidara bir şeyler söyleyebilmek için bize 'bunu ispat et' diyor. Anlayışa, mantığa bak. Sen mültecilerle ilgili şu ana kadar ne yaptın? Bunu söylememizin tek nedeni; doğru dürüst hiçbir şey yapmadıkları halde dünya kamuoyunu yanıltmaya çalışanlara derslerini vermektir" dedi.   

DHA

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER