Otopark sorununa çare: Akıllı Otopark Sistemleri

Günümüzde, metropollerin başlıca sorunlarından biri olan otopark sorunu, nüfus yoğunluğunun artışıyla doğru orantılı olarak artıyor. Şehirlerdeki alanın gittikçe daralmasıyla “Kısıtlı alanlardan nasıl daha etkin biçimde yararlanabiliriz?” sorusunu beraberinde getirirken akıllı otopark sistemleri bu soruna çare oluyor.

Otopark sorununa çare: Akıllı Otopark Sistemleri

Diğer katlı otopark sistemleriyle kıyaslandığında, araç sistem içinde çalışmadığı için benzin sarfiyatını önleyerek ve bu oranda da karbondioksit salınımını engelleyerek hem tasarruf hem de sürdürülebilirlik açısından öne çıkan akıllı otopark sistemleri, kullanışlılık noktasında da şehirlerin alan sorununa çare oluyor. 

Katlı otopark sistemlerinden araçların üst katlara çıkarken manevra yapması için yollar, rampalar, kolonlar ve yayaların dışarı çıkması için asansörler veya merdivenler bulurken; akıllı otopark sistemlerinde alandan daha etkili biçimde yararlanılmakta ve öncülü sistemlerde gereken alanları kullanmayarak yerden tasarruf sağlıyor. Ayrıca bulunduğu yeri etkili kullanmasıyla akıllı otopark sistemlerinin araç kapasitesi çok daha yüksek olduğu görülüyor.

ZAMANDAN VE MEKÂNDAN TASARRUF

Katlı otopark sistemlerinin yanında daha avantajlı olduğu görülen akıllı otopark sistemlerinin avantajları, aradaki farklarla kalmıyor. Araçlar sistem tarafından park edildiği için kazaların ve yaşanan kaosun önüne geçilebiliyor. Aynı zamanda sistem tarafından kontrol edilen mekânın doluluk oranı yığılmaların önüne geçerken, daha alana giriş yapmadan araç sahibini uyaracağı için zamandan da tasarruf sağlamaktadır. Finansal anlamda da çok daha kârlı bir sistem olan akıllı otopark sistemlerinin ekonomik açıdan getirisinin çok daha fazla olduğu öngörülüyor. Yapılan hesaplara göre 40 araç kapasiteli bir alanda beş katlı bir akıllı otopark sistemi kullanıldığında 120 araç kapasitesine ulaşılabiliyor. 

DEVRİM NİTELİĞİNDE ÇÖZÜM

Özellikle kısıtlı alanların bulunduğu metropollerde ve şehir planlamasının çok daha fazla önem kazandığı günümüzde yerel yönetimler veya sanayicilerle işbirliği yapılarak faaliyete geçecek akıllı otopark sistemleri, mevcut sorunlara kalıcı çözüm getirebilecek bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle özel araçla seyahat eden kişi sayısındaki muazzam artış sebebiyle baş gösteren otopark sorununa, şehir merkezlerinde adeta devrim niteliğinde bir çözüm olarak görmek mümkün…

Sektörel Yayın/ Metin KAVAS

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER