Asrın projesi TANAP'ta vana açıldı

Asrın projesi TANAP düzenlenen törenle hayata geçti. Dünyanın en uzun doğal gaz boru hattı olan TANAP, Azeri gazını Avrupa'ya ulaştıracak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada "TANAP çok taraflı işbirliğinin de nişanesidir" dedi.

Asrın projesi TANAP'ta vana açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birlikte Güney Gaz Koridoru’nu oluşturan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesinin (TANAP) açılışında konuştu. “TANAP çok taraflı işbirliğinin de nişanesidir. Enerjiyi çatışmanın değil, işbirliği zemini olarak gören anlayışımız TANAP sayesinde bir kez daha ete kemiğe bürünmüştür” diyen Erdoğan, tören öncesinde Azerbaycan ve Sırbistan Devlet Başkanları ile ikili ve üçlü görüşme yaptı.

"Tarihi bir adım atıyoruz"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vuçiç, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile birlikte açılışın yapılacağı tören alanına giren Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, “Bugün bölgemiz ve ülkelerimiz için tarihi bir adım atıyoruz” dedi. Erdoğan, Güney Gaz Koridoru’nun bel kemiği olan, enerjinin ‘İpek Yolu’ olarak tanımlanan TANAP’ın açılışını gerçekleştirildiğini belirterek, projenin planlanan tarihten önce hayata geçirilmesinde emeği olanları kutladı.

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki karşılıklı güvene dayalı ilişkiler sayesinde projenin hayata geçtiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Şirketler arasındaki uyum ve anlayış birliği de sürecin hızlandırılmasına katkı sağlamıştır. Ayrıca üretici, transit ve tüketici ülkeler ve şirketler arasındaki uyum ve anlayış birliği de sürecin hızlandırılmasına katkı sağlamıştır. TANAP aynı zamanda çok taraflı işbirliğinin de nişanesidir. Enerjiyi çatışmanın değil, işbirliği zemini olarak gören anlayışımız TANAP sayesinde bir kez daha ete kemiğe bürünmüştür. Bundan dolayı özellikle Aliyev kardeşime çok teşekkür ediyorum”.

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan stratejik yol arkadaşlığı

TANAP ile Hazar gazının ilk kez Avrupa’ya ulaştığının altını çizen Erdoğan, “Hazar havzasındaki geniş enerji kaynaklarının Avrupa’ya taşınması fikrinin yeni olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu yola Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattının inşası ile başladık. Asrın projesi olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan hattı daha sonraki çalışmaların da öncüsü oldu. Azerbaycan ve Gürcistan ile stratejik yol arkadaşlığımız ülkemize ilk kez Azeri gazını getiren Bakü-Tiflis-Erzurum doğal gaz boru hattı projesi ile devam etti" dedi. İşbirliğinin enerji ile sınırlı kalmadığını, son olarak ulaştırma alanında stratejik öneme haiz Bakü-Tiflis-Kars demir yolu projesinin açılışını yaptıklarını anlatan Erdoğan, Londra’dan Çin’e kesintisiz demiryolu bağlantısı kurmayı başardıklarını söyledi.

Yıllık 16 milyar metreküp doğal gaz

"TANAP ortak vizyonumuzun en son meyvesidir" diyen Erdoğan, enerji piyasalarında yaşanan değişime ve ihtiyaca cevap veren TANAP'ın önümüzdeki yıllarda devreye alınacak projelerin de müjdesi olduğunu vurguladı. 56 inçlik boru çapı ve bin 807 kilometrelik uzunluğu ile TANAP'ın Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’nın en uzun doğal gaz boru hattı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TANAP, 20 İl, 67 ilçe ve Çanakkale Boğazını geçen bir güzergaha sahiptir. Bu projenin başlangıç kapasitesi yıllık 16 milyar metreküp doğal gazdır, bunun 6 milyar metreküpü Türkiye’ye 10 milyar metreküpü de Avrupa’ya taşınıyor. Talebe bağlı olarak bu kapasiteyi önce 22 milyar metreküpe, ilave yatırımlarla 31 milyar metreküpe çıkartmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

İlk teslimat Haziran 2019'da

Yunanistan sınırına ilk gaz teslimatını Haziran 2019’da gerçekleştirmeyi planladıklarını belirten Erdoğan, TANAP'ın Hazar bölgesinden Avrupa’ya kadar tüm rota üzerindeki ülkelerin refah ve istihdamına da katkı vereceğini söyledi. "TANAP ile Türkiye transit bir ülke olmaktan çıkıp üreticiden nihai tüketiciye uzanan değer zincirini her aşamasında rol oynayan kritik bir konuma geldi" diyen Erdoğan, Türkiye'nin bölgesel enerji hatlarının merkezi olma yoluna bir adım daha yaklaştığını dile getirdi.

Birlikte vanayı çevirdiler

Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vuçiç, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile birlikte vanayı çevirerek ilk doğal gaz akışını gerçekleştirdi.

Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birlikte Güney Gaz Koridoru’nu oluşturan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şahdeniz-2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın Türkiye’ye ve Avrupa’ya taşınmasını amaçlıyor. Boru hattı Yunanistan sınırında, Edirne’nin İpsala ilçesinden Avrupa ülkelerine doğal gaz iletimi yapacak olan TAP’a bağlanacak. Proje kapsamında Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir’de, diğeri Trakya’da olmak üzere ulusal doğal gaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası bulunacak.

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });