Bakan Çavuşoğlu'ndan NATO'da S-400 açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Zirvesi için geldiği Brüksel'de basının sorularını yanıtladı

Bakan Çavuşoğlu'ndan NATO'da S-400 açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'dan S-400 savunma sistemlerine ilişkin, "Önümüzdeki yıl sonuna doğru ilk bataryalar gelecek. Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok." dedi.

.

Rusya'dan S-400 aldıktan sonrasında yalnız ABD'den değil bazı NATO üyelerinden de bunu sorgulayan açıklamalar geldiğine işaret eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Teknik kısmını anlayabiliyoruz. Örneğin S-400'ün NATO'yu ve NATO sistemlerini, müttefikleri düşman olarak tanımlayıp tanımadığını sormaları yahut bunu anlamaya çalışmaları düzgüsel. Bu mevzuda bizler de zaten duyarlıız. Alırken de bu konudaki şartlarımızı ortaya koyduk.

Bu bizim acil bir ihtiyacımızdı. Bu ihtiyacımızı müttefiklerimizden karşılayamadığımız için Rusya'dan almış olduğumızı, en iyi teklifi de Rusya'nın verdiğini, neticeta da Türkiye'nin bağımsız ve özgür bir ülke olduğunu, kendi kararını kendisi verebileceğini söyledik." 

"Acaba Türkiye NATO'dan uzaklaşıyor mu" türü sorgulamaları kabul etmediklerini belirten Çavuşoğlu, "Hayır, Türkiye NATO'dan uzaklaşmıyor. Eğer NATO müttefiklerimiz bu gereksinimlarımızı karşılasaydı biz onlardan alacaktık, önceliği de onlara verdik." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu ayrıca, "Önümüzdeki yıl sonuna doğru ilk bataryalar gelecek. Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok." dedi.

Nato'yu ve Mütefikleri tehdit eden birinci unsur terör örgütüdür "NATO'YU VE MÜTTEFİKLERİ TEHDİT EDEN BİRİNCİ UNSUR TERÖR ÖRGÜTLERİDİR"

Bugün NATO'yu ve müttefikleri tehdit eden birinci unsurun terör örgütleri olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, NATO'nun terörle mücadelede sonuç alıcı önlemler alması icap ettiğini söyledi.

Çavuşoğlu, NATO'nun bugün özellikle de bağlaşık ülkelerin istikrarının korunmasında rol oynaması gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her ne kadar askeri ve güvenlikle ilgili bir örgüt olsa da bugün tehdidin boyutu değiştiği için NATO kendisini buna nazaran uyarlamalıdır. Yalnız askeri bakımdan değil, siyasal bir örgüt olmamasına rağmen müttefiklere ve tüm üye ülkelerin halklarına güven verebilmesi için siyasi gelişmeleri çok yakından takip edip ona gore de NATO yönlendirici politikalar uygulamalıdır." 

kaynak:finansgündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });