Bakan Sarıeroğlu: Türkiye’de emeklilik yaşı 65 değil

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emekli yaşıyla ilgili çok yalan bilgiler paylaşıldığını söyledi. Adana'da "SGK’da Yılın Enleri" törenine katılan Sarıeroğlu, birilerinin SGK'daki gelişmelerden rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Bakan Sarıeroğlu: Türkiye’de emeklilik yaşı 65 değil

Adana Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü tarafından bir restoranda düzenlenen ‘SGK’da Yılın Enleri’ törenine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu katıldı. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından okunan ezanla oruçlar açıldı. Oruçlar açıldıktan sonra konuşma yapan Bakan Sarıeroğlu emeklilik yaşıyla ilgili vatandaşları bilgilendirdi.

Son dönemlerde emeklilik yaşıyla alakalı yalan bilgiler paylaşıldığını ifade eden Bakan Sarıeroğlu, "Emekli yaşıyla alakalı son dönemlerde çok korkunç, maalesef ki sahalarda yansıyan, vatandaşlarımızın yine kafalarını karıştırmaya yönelik çok yalan bilgiler paylaşılıyor. Artık nezaketi de bir yere kadar muhafaza edebiliyoruz. Kurumumuzun, kurumsal olarak itibarına yapılan saldırı olarak değerlendiriyoruz. Sahalarda deniyor ki emeklilik yaşı 65, böyle bir uygulamaya henüz geçmiş değiliz. 2002 sonrasında sigortalı olanlar da, kadınlarda 58 yaşında, erkeklerde 60 yaşında emekli oluyorlar" dedi.

SGK'dan söz eden sorumlulukla hareket etmeli

Bir kamu kurumu olduklarını dile getiren Bakan Sarıeroğlu, "Sosyal güvenlik kurumuyla ilgili söz söyleyenlerin normalde sorumlulukla hareket etmesi gerekiyor. Maalesef ki bizim kurumumuzun şanssızlığı ana muhalefet partisinin genel başkanının da bu kurumda bir geçmişi bulunması. Geçmişte fazla veren bir kurumken, açık veren kurum haline getirilmiş. Hastanelerin hali ortada, ilaç kuyruklarının hali ortada, emekli maaşı almak için yaşanan çileler. Maaş çekmek isterken kuyrukta vefat edenlerin görüntüleri hala hafızalarda" diye konuştu.

Sarıeroğlu, şöyle devam etti: "Bağkur'lusunun, Emekli Sandığı'na mensup kişilerin aynı hizmeti alabildiği, 25 bin eczaneye, 20 bin 500 medikal eczaneye, 6 bin optisyenlik müessesesi, bin işitme cihazı satış merkeziyle yani 40 bine yakın bir yol arkadaşlığıyla hizmet sunan bir kurum haline gelmiş durumdayız. Bundan birileri rahatsızlık duyuyor, onlar rahatsızlık duymaya devam etsinler".

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });