Başbakan Yıldırım ile Bulgaristan Başbakanı Borisov’dan önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile İzmir’de TANAP başta olmak üzere çeşitli konuları görüşmek üzere bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım ile Bulgaristan Başbakanı Borisov’dan önemli açıklamalar

Bulgar mevkidaşı Boyko Borisov ile ortak basın konuşmasında,  Başbakan Binali Yıldırım, AB için  göçmen politikası konusunda açıklamalarının yanısıra , camileri kapatan  Avusturya hükümetine de "Bu yanlıştan Avusturya hükümetinin bir an önce dönmesini bekliyoruz. Tam da dönem başkanlığı devralması öncesinde büyük bir yanlış ve talihsizlik olduğunu düşünüyoruz" dedi.
 
Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile İzmir’de Kaya Termal Otel'de bir araya geldi. İkili, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) başta olmak üzere birçok farklı konuda fikir alışverişinde bulundu.Yaklaşık bir saat süren görüşmeden sonra  iki başbakan ortak basın açıklaması yaptı. 

Bulgaristan’da yangın söndürme helikopterinin düşmesi sonucu hayatını kaybeden iki Bulgaristan pilotuna başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Başbakan Yıldırım , "İkili ilişkiler ve bölgesel konuları ele alma fırsatı bulduk. Türkiye ve Bulgaristan’ın komşu olmasında öte köklü geçmişi vardır. Ülkeler arasındaki ortak işbirliğini, iyi komşuluk ve karşılıklı yarar temelinde geliştirmeye önem veriyoruz. İki ülke arasındaki üst düzey siyasi diyalog bu ilişkilerin gelişmesine katkı yapıyor. ” diye konuştu. 

Başbakan Yıldırım konuşmasında "Ekonomi, turizm, kültür ticaret başta olmak üzere ilişkilerimiz günden güne gelişiyor. Bu alandaki ilişkilerimizin temelini kazan kazana göre inşa etmiş durumdayız. Özellikle Trans Avrupa ulaşım koridorunun Türkiye tarafının yanı sıra hızlı tren projesinin iki ay içerisinde başlatıyoruz. Ayrıca Balkanlardan Uzak Doğu’ya kadar gidecek, tarihi ipek yolu tekrar canlanmış olacak. Ayrıca Türkiye üzerinden Bulgaristan ve Avrupa’ya ulaşım yollarının tamamlanmasını temin edecektir" ifadelerini kullandı. 
Başbakan Yıldırım, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yüzde 23 arttığını ve ikili ticareti 10 milyar dolar üzerine çıkarmayı amaçladıklarını belirtti. 

Başbakan Yıldırım’dan sonra konuşma yapan  Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov,Türkiye ile ilişkilerinin günden güne geliştiğini ve TANAP projesinin çok önemli bir proje olduğunu ifade etti. Borisov, "TANAP uzun yıllardır sözü edilen projeydi. Azeri doğal gazından siyasiler bahsediyordu. Pek çok siyasetçi Azeri gazının Bulgaristan gelmesinde etkili oldu. Belki filli görüşmeler yaptılar ama böyle bir güzergah ile kimse bunu net olarak gerçekleştirememişti. Türkiye ile birlikte bunu hayata geçirebilirdik. Ayrıca Sayın Erdoğan’a da selamlarımı iletmek isterim" şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin Bulgaristan’a verdiği sözleri ve yaptığı taahhütleri gerçekleştirdiğini vurgulayan  Borisov, "Yasa dışı göçmen hareketlerini Bulgaristan’da kaldırabildik. Bu da Türkiye sayesinde oldu. AB’deki dostlarımıza hep bu konuların altını çiziyorum. Türkiye Balkanlar’a etkisi olan bir ülke ve hedefimiz altyapı konularına, dijital konulara odaklanmak. Alt yapı olarak ulaştırma koridoru olarak 10 ve 8 no’lu koridor üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bu şekilde İpek Yolu’nu yeniden canlandırmış olacağız” dedi. 

Başbakan Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı Borisov’dan sonra  söz alarak, "AB maalesef göçmen politikası bakımından Türkiye ile olan anlaşmasını gereği gibi uygulamıyor. Bu konuda da Türkiye hala büyük bir fedakarlık yapmaya devam ediyor. Dostlarımızın Türkiye’nin yaptığı bu fedakarlığı bir an önce görmelerini diliyoruz. Türkiye’nin AB üyelik hedefi devam ediyor. Ancak bu Türkiye’nin tek başına yapabileceği bir şey değil. AB’nin gelecek vizyonu belirlemesi ve kafa karışıklığını gidermesi gerekiyor. Bulgaristan ile geliştirdiğimiz ikili ilişkilerin AB’ye de örnek teşkil etmesini arzu ediyoruz" dedi

İHA

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 00:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });