Emeklilerin temmuz zamları ne olacak

Emeklilerin temmuz ayında alacağı zam ile ilgili ayrıntılar netleşiyor. Tüketici Fiyatları Endeksi'ne göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı yüzde 7.27, memur emeklilerinin ise yüzde 6.77 olacak.

Emeklilerin temmuz zamları ne olacak

Ramazan Bayramı'na ilk kez aldıkları ikramiyelerle ve erken aldıkları maaşları ile giren emeklilerin gözü şimdi de Temmuz ayında alacakları zamda. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, zam oranını belirleyecek 6 aylık enflasyon verisini merakla bekliyorlar. Ocak-Mayıs enflasyonu yüzde 6.39 oranında gerçekleşirken, Merkez Bankası'nın beklenti anketine göre Haziran TÜFE tahmini yüzde 0.82 olarak çıktı. Bu tahmin gerçeğe dönüşürse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 7.27 oranında gerçekleşecek.

Memur emeklileri ise yüzde 3.5 toplu sözleşme zammı ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4'ü aşarsa fark alacak. 5 aylık enflasyonun yüzde 6.39 çıkmasıyla, memur emeklilerine yüzde 2.39'luk enflasyon farkı oluştu. Eğer beklenti anketindeki tahmin gerçekleşirse, memur emeklilerinin enflasyon farkı yüzde 3.27'ye ulaşacak. Bu durumda memur emeklilerinin Temmuz zammı da yüzde 6.77'yi bulacak. Kesin oranlar, 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon verileriyle ortaya çıkacak. Emekliler Temmuz ayı maaşlarını zamlı alacaklar.

Sektörel Yayın

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });