Türk jeti dünya lansmanı ingilterede yapılacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin, Jet Eğitim ve Yakın Destek Uçağı Geliştirme Projesi kapsamında tasarladığı Hürjet'in dünya lansmanı İngiltere'de yapılacak. Hürjet'in birebir ölçülerdeki yer prototipi, dünyanın en mühim havacılık etkinliklerinden olan Farnborough Airshow'da ilk kez sergilenecek.

Türk jeti dünya lansmanı ingilterede yapılacak

Türkiye'nin jet eğitimi ve yakın destek uçağı gereksiniminin karşılanması hedefiyle geliştirilen Hürjet, hazırlanan birebir yer prototipiyle ete kemiğe büründü. Hürjet, dünyanın en mühim havacılık etkinliklerinden olan İngiltere'deki Farnborough Airshow'da ilk kez sergilenecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ), piyasa incelemeleri ve gereksinim analizleri neticesi rastgele bir ihtiyaç belirtmeden öz kaynaklarını kullanarak başlattığı Jet Eğitim ve Yakın Destek Uçağı Geliştirme Projesi başarılı şekilde ilerliyor.

Projede kavramsal dizayn adımı tamamlanırken ön dizayn adımına geçildi. Bu çalışmalar sürerken Hürjet'in birebir modeli üretildi. Uçağın "yer prototipinin" meydana çıkmasıyla ön dizayn da fiziksel ebat kazanmaya başladı.

Oldukça ilerlemiş bir düzeyde meydana eklenilen prototip, uçağın dizaynında gelinen noktayı gözler önüne seriyor. Kokpit içinden denetim edilebilen dinamik denetim yüzeylerine sahip prototipte gerçek uçak ekipmanları kullanılıyor. Prototipte, motor, birtakım itki ve uçuş sistemleri dışında kalan hemen hemen tüm sistemler işlevleri azaltılarak gerçekçi şekilde yer alıyor.

Ön tasarım sonrasında uçağa dair çalışmalar detay tasarımlala sürdürülecek. Uçuş testlerinin projenin 48'inci ayında başlaması ve Hürjet'in ilk uçuşunu 2023'te yapması planlanıyor.

Yerli mühimmatlarla sergilenecek

Hürjet'in yer prototipi, 16-22 Temmuz'da gerçekleştirilecek dünyanın en mühim havacılık etkinliklerinden, İngiltere'deki Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı'nda ilk kez sergilenecek. Böylece Hürjet Projesi dünyaya tanıtılacak.


Fuarda dijital kamuflajlı olarak sergilenecek Hürjet'in kuyruğunda tarih süresince Türk milletinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin sembolü olan kartal figürü yer alacak. Hürjet'le beraber TÜBİTAK SAGE doğrulusunda tasarlanan Hassas Güdüm Kiti-82, Kanatlı Güdüm Kiti, Türkiye'nin ilk milli hava füzeleri Gökdoğan ve Bozdoğan; ROKETSAN doğrulusunda tasarlanan Teber Lazer Güdün Kiti MK-81 ve MK-82, L-Umtas sergilenecek.

Hafif taarruz görevi de üstlenecek

Uçak, 13,4 metre uzunluğunda, 11 metre kanat açıklığında, 4 metre dikey kuyruk yüksekliğinde olacak.

Hürjet Projesi kapsamında ileri civar bir jet eğitim uçağı yapılacak, bunun yanısıra uçağa silah eklenerek ikinci bir misyon kazandırılacak. Böylece Türk Hava Kuvvetlerinin jet tekamül uçağı gereksinimi karşılanırken, yakın hava desteğinde kullanılabilecek bir hafif taarruz uçağına sahip olunacak.

Taarruz faaliyetlerinde etraf güvenliğini sağlayacak Hürjet, ana taarruz uçaklarına koridor açacak, harekat ortamını hazırlayacak. Hürjet, silahlı ve silahsız olarak karakol etkinliği de yürütebilecek.

Uçağın ileri civar bir kokpit ve vazife bilgisayarı olacak. 5. kuşak harp uçaklarının kullanılmaya başlandığı bir ortamda Hürjet, 5. kuşak eğitim uçağı amacıyla tasarlanıyor.

Hürjet, üstün radar ve titiz taarruz sistemleriyle donatılacak, veri linki yardımıyla hava ve yer haberleşme yetenekleriyle tehdit ve riskleri azaltacak.

Çift motor, tek motor seçenekleri arasında çoğu değişken öneme alınarak oluşturulan değerlendirmeler sonucunda Hürjet için tek motor sürüme yoğunlaşıldı. Bu eğilim uçağın yer prototipine de yansıdı.

cnnturk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });