TSPB Başkanı Koç : Sermaye piyasası araçlarının büyütülmesi önemli

Türk Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İlhami Koç, Türkiye'nin dünya sahnesine büyüme ile ön plana çıkan bir ülke olduğunu söyledi.

TSPB Başkanı  Koç : Sermaye piyasası araçlarının büyütülmesi önemli

 Koç, "Biz tasarrufları kıt bir ülkeyiz. Dolayısıyla büyüme için büyük ölçüde dışarıdan gelen tasarruflara muhtacız. Fakat dışarıdan gelen tasarruflar da çok kırılgan.  Yurt içi tasarruflarının artırılması önemli ve bunların içinde de uzun vadeli tasarrufları artırmak gerekiyor" dedi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Kongresi, TSPB Başkanı İlhami Koç, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş ve Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ'ın açılış konuşmalarını yapmalarıyla başladı. 'Geleceğimiz için büyüme' temasıyla düzenlenen kongre dünyaca ünlü uzmanlara ev sahipliği yapacak. İki gün sürecek olan kongrede 24 panelin yanı sıra 25 farklı başlıkta sektöre yönelik eğitim programları yer alacak.

 200 milyar dolar kaynak aktarıldı

DHA'ya açıklama yapan TSPB Başkanı Koç, 2017 yılında girişimcilere 30 milyar dolar, 2010 yılından itibaren ise  200 milyar dolar kaynak aktardıklarını söyledi. Yeni ürünlerin de gündemlerinde olduğunu belirten Koç, "Sermaye piyasalarında yaklaşık 1 trilyon TL'lik finansal varlık var. Borsanın piyasa değeri 850 milyar TL'ye ulaştı. Türkiye dünya sahnesine büyüme ile ön plana çıkan bir ülke. Biz tasarrufları kıt bir ülkeyiz. Dolayısıyla büyüme için büyük ölçüde dışarıdan gelen tasarruflara muhtacız. Fakat onlar da çok kırılgan. Bölgemizde yaşanan olayları biliyorsunuz, sermaye ürküp kaçabiliyor.  Bizim için yurt içi tasarruflarının artırılması önemli. Yurt içi tasarruflarının içinde de uzun vadeli olanları artırmak gerekiyor. Yani sermaye piyasası araçlarının büyütülmesi önemli. Bu kongrenin amacı büyümek için gerekli olan uzun vadeli kaynakların yaratılması" diye konuştu.

Sermaye piyasalarının toplam finansman içerisindeki payının gittikçe artığını ve çeşitlendiğini dile getiren Koç, "Yeni ürünlerimiz ve yeni faaliyet alanlarımız var. Çeşitlendikçe de bu tür etkinlikler düzenleyip, farklı kesimlerden insanları bir araya getirme ihtiyacı doğuyor" dedi.

Dünya

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER