TURQUALITY’i “Türk iş modeli” haline getirdi

.

TURQUALITY’i “Türk iş modeli” haline getirdi

haline getirdi

  Yönetim iş modelleri konusundaki uzmanlığıyla pek çok kitap yazan, sayısız makale kaleme alan, üniversitelerde kürsüye çıkan bir profesyonel: Dr. Salim Çam. Progroup Uluslararası Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Çam ile “geleceğin peşinde değil, önünde olma” vizyonuyla hayata geçirdikleri projeleri ve sektöre yön verecek yenilikçi iş modellerini konuştuk.

 Son zamanlarda iş modelleri alanında “Salim Çam” ismini sıkça duyuyoruz. Sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

Bu soruyu cevaplayabilmek için kendime üç soru soruyorum: “Ben kimim? Ne biliyorum? Nasıl davranıyorum?”

“Ben kimim?” sorusuna genellikle statüye dayalı “özgeçmiş” ile yanıt verilir. Bu elbette önemlidir ama ben, olaya “özgelecek” perspektifinden bakıyorum. Salim Çam, değer üreten bir bireydir. “Ne biliyorum?” sorusuna, neleri bilmediğimin farkına vararak yanıt buluyorum. “Nasıl davranıyorum?” noktasında ise “Bulunduğum toplumun gelişimi, ilerleyişi, ahengi ve iş birliği içinde hayatımı sürdürüyorum” diyebilirim. Yaşam miktarı olarak 200 yaşındayım, psikolojik yaşım ise 32. Bugüne kadar 6 kitap yazdım, yüzlerce makale kaleme aldım. Binlerce öğrenciye ders verdim, vermeye devam ediyorum. Ayrıca profesyonel olarak ellinin üzerinde firmaya yönetim iş modelleri konusunda rehberlik ettim.

Hayattaki konumlarını ve hedeflerini netleştirme bağlamında insanlara, kendilerine bu üç soruyu sorup yanıtlamalarını tavsiye ederim.

  Başarının sırrı: Takım ruhu

  Şu an bir uluslararası danışmanlık firmasının lideri pozisyonundasınız. Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tüzel kişilikli Proaktif Uluslararası Danışmanlık Eğitim Bilişim Araştırma A.Ş., ana markası Progroup çatısı altında 15 alt markası olan bir uluslararası yönetim danışmanlık firmasıdır. 2003 yılında İstanbul’da kurulan firmamız 20’yi aşkın profesyonelden oluşan danışman kadrosu ve 120’nin üzerinde eğitmeni ile bugüne kadar Türkiye’de ve global arenada danışmanlık-eğitim alanında 3 bin 500 iş ortağına dokunmuş bir “iş ve yönetim rehberi organizasyonu”dur. Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda entegre çözümler üretiyor, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek hizmetlerimizde her zaman yenilikçi bir profil sergiliyoruz. “Geleceğin Peşinde Değil, Geleceğin Önünde” vizyonuyla aksiyon alan, yaptığı her işi sanatsallaştıran bir kurum olarak konumlanmaktayız.

  TURQUALITY ve sanat bir arada

  Yenilikçi bir lider olarak elde ettiğiniz başarıyı, hangi anahtar kelimelerle formülize edersiniz?

Aslında her bireyin yapması gerekenleri yapıyor, herkesin de bu samimiyette olduğuna inanmaya çalışıyorum. İşinizde, davranışınızda, vatan sevginizde ve inancınızda samimiyseniz; işinizi gerçekten seviyorsanız aşamayacağınız hiçbir engel yoktur. O zaman yüksek dağlar size küçük tepecikler gibi gelir. Ancak unutmamak gerekir ki değer üretmek adına yapmış olduğumuz tüm işler, birer ekip işidir. Başarılı organizasyonların ardında sadece başarılı bir lider değil, o liderle uyumlu bir ekip vardır. Bu vesileyle Progroup Uluslararası Danışmanlık ekibine ve tüm paydaşlarına değerli katkılarından ötürü teşekkür ediyorum.

 “Değer üretmek” dediniz. Progroup olarak bugüne kadar neler yaptınız? Ufukta hangi projeler var?

Üretilen değerlerin başında TURQUALITY 4.0 var. Türkiye’ye has değerlerle evrensel ilkeleri harmanlayan TURQUALITY Teşvik Programı’nı, değişkenler arasında algoritma kurarak yenilikçi bir iş modeli haline getirdik. Ortaya konulan değer zinciri ile TURQUALITY 4.0’ı oluşturduk. Aile şirketleri ortaklıklarının “TURQUALITY Tabanlı Ortaklıklar” modeliyle daha verimli ve çatışmasız bir formata bürünmesi için çalışmalar yaptık. “İş yapmama uzmanları”nın neden iş yapamadıklarıyla ilgili araştırmalarımız sonucunda kendilerini “iş bitirme uzmanları”na dönüştürmeye başladık. Şu anda ülkemizde üniversite okuyan yüzlerce öğrencimize “Çıldırıyoruz Kariyer Planı” projesiyle doğru meslek seçimi, mesleğinde başarılı olma, ülkesine ve şirketine değer üretme konularından destek vermeyi sürdürüyoruz.

Yapılan işin sanatsallaştırılması, çalışanların işlerine estetik açıdan bakabilmesi için gerekli eğitimin verilmesi, sanatsallaştırma politikasıyla birlikte özgünlük, yenilenme, ön yargılardan arınma ve üst kalite anlayışının oluşturulması ekseninde bir modelleme yaptık. Daha sonra bu politika, TURQUALITY ile entegre edildi. TURQUALITY sistematiğine sanatsal estetik katılınca okunabilir, karar verilebilir raporlar üretilmeye başlandı. Böylece zorunluluk, keyifle üstlenilen bir duyarlılık ve sorumluluk haline dönüştü.

Bir diğer yenilikçi çalışmamız ise TURQUALITY’nin integral fonksiyonunu kurmamız ve bu fonksiyonun Türk yönetim ve yöneticilik kitapları literatürüne alınmasını sağlamaktır. Buna paralel olarak hedefimiz, TURQUALITY Teşvik Programı’nı üniversitelerle iş birliği içerisinde “TURQUALITY Marka Yönetim Dersi” olarak vermeye başlamak ve yaygınlaştırmaktır.

Unutmayın ki planladığınızı ölçer, ölçtüğünüzü yönetirsiniz. Bu prensip ile Türkiye’de uygulanabilir stratejik planlamaya bağlı bütçe ve iş planlarının şirketlerde zorunlu olması ve yaygınlaşması için çalışıyoruz. Halihazırda “TURQUALITY Tabanlı Endüstri 4.0” ve “Robot Sistemlerde Kümele Projesi” çalışmalarımız devam ediyor. Progroup olarak sanatı, bilgiyi ve dostluğu hizmetlerimizle aynı potada eriterek değer vermeye, değer katmaya devam edeceğiz.

Sektörel Yayın

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2018, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER