Bakan Ersoy: Öncelikli sektörümüz,turizm olacak

Kültür ve gezim Bakanı Mehmet Ersoy, yeni dönemde öncelikli sektörün turizm olacağını belirterek, “bu dönemde hedefimiz bir tek birey sayısını arttırmak olmayacak. Özellikle Türkiye’ye gezi eden, nitelikli gezgin dediğimiz, gelir grubu yüksek turistleri de hedefleyeceğiz” dedi.

Bakan Ersoy: Öncelikli sektörümüz,turizm olacak

 Kültür ve gezim Bakanlığında devir teslim töreni gerçekleştirildi. Bakanlık görevini Numan Kurtulmuş’tan devralan yeni Bakan Mehmet Ersoy, önümüzdeki döneme ilişkin ilk mesajlarını da verdi. 
  Gezim sektörünün bir temsilcisi olarak, 2016 yılının arkasından turizmde hızlı bir çıkışın yaşanmasını elde eden Bakanlık ekibine teşekkür eden Bakan Ersoy, hedeflerine ulaşmak için Bakanlığın yanı sıra sektörün bütün temsilcileri ve sektör haricinde, turizm bölgelerindeki belediyeler, belediye başkanları, temizlik işçileri, esnaf ile taksiciler de dâhil olmak üzere sektör ve sektör dışındaki bütün yurttaşları kapsayacak yeni bir kampanya yürüteceklerini söyledi.

Türkiye’yi yeni dönemde çok daha iyi günlerin beklediğini vurgulayan Bakan Mehmet Ersoy, törende yaptığı mevzuşmada şunları kaydetti: 
  “2016’nın o mutsuz sonuçlarını 2017’de çok hızlı bir halde telafi etmeye başladık. Her şeyden önce bu çok önemliydi bizim için. Açıkçası yeni dehemmiyet çok önemli. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız ile icra ettiğim görüşmede kendisi bana gezim sektörünün bu dönemde öncelikli sektörlerden biri olacağını söylemiş oldu ve hedefi de o şekilde koydu. 
  Hedefimiz bu zamanda yalnız kişi sayısını arttırmak olmayacak özellikle Türkiye’ye gezi eden nitelikli turist dediğimiz gelir gurubu yüksek turistleri de hedefleyeceğiz. şu demek oluyor ki sadece sayıyı arttırmakla yetinmeyeceğiz. Daha fazla para harcayan konaklama dışı harcaması daha yüksek olan turistleri hedefleyeceğiz.” 


  “Turizmde seferberlik başlatacağız” diyen Ersoy, “Bu da tek başına Bakanlığımızca meydana getirilen bir çalışma olmayacak. Sektörün tüm temsilcileriyle ve sektör dışında turizm bölgelerindeki belediyeleri, belediye başkanından temizlik işçisine, esnaftan taksicisine sektörü ve sektör dışındaki tüm vatandaşlarımızı da kapsayacak bir kampanya şeklinde olacak, bir seferberlik şeklinde olacak. Herkesi buna inandıracağımızı düşünüyorum bu dönemde. Herkes elinden tutup buna haiz çıkarsa sadece gezim istediğimiz şekilde daha kaliteli, Türkiye’nin hak ettiği gelir seviyesine uygun turistin gelmesini sağlayacak ortamı oluşturmuş oluyoruz. Ben yeniden bütün ekibe teşekkür ediyorum. Yeni dönemde inşallah Türkiye’yi gezim açısından çok daha iyi şeylerin beklediğini düşünüyorum” dedi. 
 
  “İstanbul yeni devrin de önceliği olacak” 

  Türkiye’nin yönetiminin bundan sonraki süreçte daha etkin ve başarılı olması dileklerini ileten Numan Kurtulmuş ise yaptığı mevzuşmada, kültür ve turizmin farklı olmakla birlikte birbirlerini besleyen iki alan olduklarını dile getirdi. Kurtulmuş, görevleri süresince de bir önceki dönemde meydana gelen ‘Kültür Şurası’ neticelarının takip edeni olduklarını söylemiş oldu. İstanbul’un yeniden canlandırılması ile ilgili büyük bir çalıştay düzenlediklerini hatırlatan Numan Kurtulmuş, 2019 yılında bitirileceğine vurgu yaptığı İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin, Türkiye’nin bir prestij meselesi olarak, yeni devrin önünde duran en önemli projelerden birisi olduğunu kaydetti. 

  Rami Kışlası ve Kuleli Askeri Lisesi benzer biçimde önemli kültürel yatırımların devam ettiğini anlatan Numan Kurtulmuş, Topkapı Sarayı’nda sürdürülmekte olan 25 farklı restorasyon ve kuvvetlendirme çalışmasının da bu dönemde bitirilerek, Sur-i Sultani’yi de içine alacak şekilde, sarayın tarihi yarımadanın en önemli kültür merkezi haline getirileceğini söylemiş oldu. 
  Türkiye’nin turizmdeki hedeflerini yakaladığını ve revize etmek durumunda kaldığını rakamlarla özetleyen Numan Kurtulmuş, sektörün önemli meselelerine çözüm getirdiklerinin de altını çizdi.  

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });