Calapoğlu: “İstihdam, ihracat ve büyüme devam edecek”

Sektörün önemli temsilcilerinden Çukurova Ziraat, ekonomideki büyümeye paralel olarak gücüne güç katıyor. Sorularımızı yanıtlayan Çukurova Ziraat Genel Müdürü Ediz Calapoğlu, sektöre dair genel bir değerlendirme yaparken firması ve ürünleri hakkında da bilgi verdi.

Calapoğlu: “İstihdam, ihracat ve büyüme devam edecek”

İş makinaları sektörüne ilişkin genel bir değerlendirme yapmanızı istesek neler söylersiniz?


Türkiye ekonomisi 2017 yılını yüksek ve dengeli bir büyüme ile geçirdi. Tahmin edilenden yüksek büyüme performansı sergileyerek yılın ilk iki çeyreğinde yüzde 5.3 ve 5.4 büyüme gösteren ekonomi, üçüncü çeyrekte yüzde 11.1 gibi yüksek bir büyüme başarısı elde etti. İş makinaları sektörü açısından baktığımızda; iç pazarda yaklaşık 12 bin 500 adet iş makinası satışı gerçekleştirilirken, yurtdışı pazarlarında Türk makinalarına olan güvenin artması genel talebi önemli ölçüde etkiledi ve ihracatın geçtiğimiz yıla oranla yüzde 8 artmasını sağladı.

Dünya ekonomisinin son 7 yılın en yüksek büyüme hızına ulaşması, yurtiçindeki ekonomik faaliyetlerin olumlu etkisi; iş ve inşaat makinaları sektörüne de yansıdı. Türkiye’de devam eden altyapı, inşaat, kentsel dönüşüm projeleri ve mega projeler iç pazardaki talebi canlı tuttu ve üretim yapan firmalar, ihracat politikalarını geliştirerek 2017 yılında ihracata güvenle odaklanabildiler. Cezayir, İngiltere, Suudi Arabistan, ABD, İran, Hollanda, Avusturya ve Rusya ihracat pazarlarımız arasında öne çıkan ülkeler olarak yer aldı. Avrupa’da önemli bir noktada yer alan iş makinası kiralama sektörü, son yıllarda ülkemizde de ekonomideki payını arttırdı. 2017 yılında kiralama sektöründe dikkate değer bir artış gerçekleşti.

Büyüme açısından sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz; sektörün bugün yaşadığı sorunlar nelerdir?

2017 yılındaki gelişme ve düzenlemelerin 2018 yılına hareket katacağını söyleyebiliriz. 2018’in istihdamın, ihracatın, büyümenin devam edeceği bir yıl olarak geçeceğini düşünüyor; iş makinaları sektöründe yüzde 10 ile 15 civarında bir büyüme öngörüyoruz. Dünyanın her noktasında önemli bir alıcı olan kamunun, ülkemizde hazırlanacak stratejilerle payının artması ile ticaret teşvikleri sayesinde bu oranların daha da artabileceğini öngörüyoruz. Kalkınmanın önemli unsurlarından olan sanayiinin, makine sektörünün katkıları ile gelişeceğini ve Türkiye’yi üst sıralara taşıyacağına inanıyoruz.
Sektörde önemli sorunlardan biri; hızlı büyüme süreci içinde eğitim ve yetkin personel konusunda geri kalmış olmaktır. Makinaların doğru kullanımı için operatör eğitimi konusunda da sektörümüzün iyileştirmelere gereksinimi var. Sektör olarak bu konuya daha fazla yatırım yapılmaya çalışıyor. Yüksek teknoloji içeren ve büyük güçlerin uygulandığı makinelerin kullanımında operatörün tecrübesi önemli olduğu gibi eğitimi de başlı başına önem arz ediyor. Sürekli gelişen ve değişen teknoloji sektörümüze de hakim durumda.

Firmanız ve ürünleriniz hakkında da bilgi alabilir miyiz?

Çukurova Ziraat’ın ürün hattında; kendi ürettiği bekoloder, yükleyici, forklif jeneratör, yürüyüş takımı ve tırnak gibi ürünlerin yanı sıra SANY ekskavatör, Cesab istifleme makineleri gibi ithal ürünler de bulunuyor. Müşteri ihtiyaç ve taleplerini optimum ölçüde karşılamaya yönelik olan geniş ürün hattımız; yerli ve ithal ürünlerden oluşuyor. Gruba ait 3 fabrikada üretilen Çukurova markalı ürünlerin yanında dünyanın önde gelen yüksek kaliteli ürünleri de yer alıyor. Bu ürünler 3 farklı satış ve pazarlama firması ile satılırken; firmaların biri kiralama hizmeti veriyor. Türkiye’nin tamamına yayılmış kendi servislerimiz ve yetkili servis ağımızla müşterilerimize her noktada hizmet vermeye devam ediyoruz.
Sektöre yeni tanıttığımız SANY ekskavatör ve liman makineleri müşterilerin beğenisini kazandı. Düşük yakıt sarfiyatı ve yüksek performansları ile göz dolduran bu makineler, kalite seviyesi açısından da en ustu klasmanda yer alıyor.

Sektorel Yayın /Nilüfer YAMAN

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2018, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER