Cargill Sunduğu Yan Haklar ile Türkiye’de de Öncü

Esnek yan haklar uygulamasında öncü kurumlardan biri olan Cargill Türkiye, ülkemizde beyaz yaka çalışanlara ek olarak, tüm lokasyonlarındaki mavi yaka çalışanlarını da kapsayan esnek yan hak uygulamasını başlatan ilk kurumlardan biri.

Cargill Sunduğu Yan Haklar ile Türkiye’de de Öncü


Günümüzde şirketler için yetenekli adaylar tarafından tercih edilmek artık yeterli değil. Sürekliliğin sağlanması adına çalışan memnuniyeti ve bağlılık oluşturma çalışmaları da insan kaynaklarının en öncelikli konuları arasında. Arzu edilen çalışan çeşitliliği, personelin ihtiyaç yelpazesinin geniş olmasına da neden oluyor.

Çalışanlar yan haklarını kendileri belirliyor 

Cargill, 2014 yılında üretim bantlarında görev yapan çalışanları için başlattığı uygulama ile bir ilke imza attı. Bu sayede, beyaz ve mavi yaka tüm çalışanlar yan haklarını her sene değişebilen ihtiyaçlarına göre, internet üzerinden rahatlıkla erişilebilen bir portal ile kolayca güncelleyebiliyor. 

Cargill Türkiye’nin sağladığı zengin yan haklar, lokasyonlara göre değişiklik gösteriyor. Bunun başlıca sebebi, faaliyet gösterilen lokasyonlar arasında farklılık gösterebilen sosyo-ekonomik, kültürel ya da kullanım alışkanlıkları ile ilgili “ihtiyaç” tanımlamaları. Ancak temel olarak sağlanan ve esnek yan haklar uygulaması kapsamında yer alan başlıca kalemler arasında özel sağlık sigortası, hayat sigortası, yemek yardımı, Ramazan paketi ve ulaşım paketi yer alıyor. Bunun yanı sıra, lokasyon bazında farklılık gösteren yan haklar arasında yakacak yardımı, eğitim yardımı gibi olanaklar da bulunuyor.

“Çalışanlarımız esnek yan hak seçimi yaparken, bütçelerini ihtiyaçlarına göre belirleyip sahip oldukları menfaatleri satmak suretiyle büyüterek standart haklarını genişletebildikleri gibi örneğin, bireysel emeklilik ya da mevcut lokasyonlardaki spor salonu desteğini ekleyebiliyor ya da yüksek oranlarda iskonto sağlayan perakende ya da elektronik alışveriş çekleri satın alabiliyor” diyen Cargill Gıda Ortadoğu, Türkiye ve Kuzey Afrika İnsan Kaynakları Direktörü Banu Öksün konuya ilişkin açıklamasını şöyle detaylandırıyor; “Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene de çalışanlarımıza çeşitli marka ve mağazalardan indirimli alışveriş imkanı sağlamayı hedefliyoruz. Burada yine lokasyonlar bazında ihtiyaçları göz önünde bulundurmak önemli. Örneğin, üretim bandında görev alan çalışanlarımızın çoğunlukta yaşadığı bölgelerde özellikle marketlerle anlaşma sağlanması, ihtiyaçların karşılanması açısından önemli bir avantaj.” 

Esnek yan haklar seçiminde bütçe de esnek 

Cargill Türkiye’nin bu sene başlatacağı bir uygulama kapsamında, esnek yan hak seçiminde bütçenin aşılması durumunda, çalışan eğer tercih ederse, maaşından kesinti yapılarak kendisine “avans” sağlanabilecek. İhtiyaçlarına göre yan hak seçimlerini esneklikle yapan çalışanlar, bütçe konusunda da benzer esnekliğe sahipler. 
Öksün bu konuya ilişkin de; “Esnek yan hak uygulamamızı başlattığımız ilk dönemde ve takip eden yıllarda çalışanlarımızın değerlendirmelerini aldık ve gözlemlerde bulunduk. İlk etapta yüzde 81 oranında olan katılım, takip eden yıllarda yüzde 90’ın üzerine çıktı. Çalışan memnuniyetinde ve bağlılığında esnek yan hak uygulamamızın önemli bir yeri olduğunu biliyor ve uygulamamızın çalışan ihtiyaçlarını en verimli şekilde ve çeşitlilik sağlayarak karşıladığından emin olmak için bu alandaki güncel trendleri takip ediyoruz.

Esnek yan haklar uygulamamızın yanı sıra Cargill Türkiye olarak çalışanlarımıza esnek çalışma düzeni uygulamamız da mevcut. Cargill’in esnek çalışma ortamı politikasının temelinde; şirkete bağlı ve kendilerini şirket ile müşterilerine hizmet etmeye adamış yetenekli kişileri cezbederek, istihdam ederek ve şirkette kalıcı olmalarını sağlayarak tercih edilen işveren olma yolunda başarıya ulaşılacağı felsefesi bulunuyor” diyor.

Cargill Türkiye’nin çalışanlarına yedi farklı çalışma düzeni sunduğu bilgisini veren Banu Öksün, “Çalışanlar kendilerine en uygun çalışma saatleri ve düzenini seçebiliyor; böylece çalışan verimliliği artarken, çalışanlarımızın kurumumuza olan bağlılığının da aynı oranda kuvvetlendiğini görüyoruz” sözleri ile bu sistemin çalışan verimliliğini artırdığına da dikkat çekiyor.


Sunulan esnek çalışma düzenleri; Sıkıştırılmış Haftalık Çalışma, Esnek Zaman, İş Paylaşımı, Yarı Zamanlı Çalışma, Telefonla ya da Ofis Dışından Çalışma, İsteğe Bağlı Ücretsiz İzin ve Uzun Dönemli İzin olarak sıralanıyor. Bu seçenekler, çalışan ve yöneticisinin, işin mahiyeti, İş Kanunu’nun ilgili konudaki düzenlemeleri ve İnsan Kaynakları departmanının değerlendirmeleri ile belirleniyor.

Global görevler önemli fırsatlar sunuyor

Cargill’in çalışanları için global olarak da sunduğu birçok fırsat bulunuyor. Yurtdışında farklı pozisyonlarda “expat” görevleri, “Küresel Mobilite” programı ile kısa-orta-uzun vadeli lokalize kariyer imkanlarının yanı sıra eğitim ve gelişim alanında işbaşı eğitimlerden mentor atamalarına kadar geniş yelpazede olanaklar sunuyor. 
“Proje bazlı global görevler çalışanlarımızın kendilerini geliştirmeleri için çok önemli fırsatlar sunuyor” diyen Öksün, son dönemde Cargill’in kısa süre önce Suudi Arabistan’da açılışını yaptığı ortak girişimi MEFSCO’nun mısır işleme tesisine dönemsel olarak gitme fırsatı bulan mavi yaka çalışanların deneyim elde ederlerken, aynı zamanda bilgi transferi yapma ve maddi imkanlarını artırma imkanı da bulduklarını vurguluyor. 

Doğru, şeffaf ve sürekli kurumsal İK uygulamalarının gücüne inandıklarını, bu konuda fark yaratan örnek kurumlardan biri olduklarını belirten Öksün; “Cargill olarak hem globalde hem Türkiye özelinde, sunduğu yan hakların ve fırsatların ötesinde sahip olduğu değerleri, etik anlayışı, çalışanlarının sağlık ve güvenliğine verdiği önemi, birbirine ve kurumuna bağlı, personeline sahip çıkan anlayışı ile dünyada kurum kültürünün sürdürülebilirliğinde öncü isimler arasında olmaktan gurur duyuyoruz” diyor.

Sektörel Yayın

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });