e-imza ile zaman ve mekan sınırları kalkıyor

“Başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi tanımlayan” elektronik imza, ülkemizde her geçen gün daha da yaygın kullanılıyor.

e-imza ile zaman ve mekan sınırları kalkıyor

Kamusal ve ticari iş ve işlemlerin elektronik ortamda yapılmaya başlaması ile birlikte, bu iş ve işlemlerin geçerliliğinin, bütünlüğünün, erişilebilirliğinin ve inkar edilemezliğinin sağlanması sorunu ortaya çıktı. Bu sorunu çözmek için en uygun çözüm olarak elektronik imza uygulaması başlatıldı ve tüm dünyada kullanılmaya başlandı.

Ülkemizde ise 23 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe giren 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu, bu konudaki yasal boşluğu gidermek için hazırlandı.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun web sayfasında e-imza; “Kanuna göre elektronik imza, başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi tanımlar” şeklinde açıklanıyor.

Kanunda tanımlanan güvenli elektronik imza; elle atılan imza ile aynı hukukî sonucu doğuruyor ve aynı ispat gücüne haiz. Usulüne göre güvenli elektronik imza ile oluşturulan elektronik verilerin senet hükmünde olması ve bu verilerin aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılması da kanunun hukuki açıdan getirmiş olduğu en önemli yenilikler arasında.

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda elektronik sertifika, elektronik imzanın doğrulanması için gerekli olan veriyi ve imza sahibinin kimlik bilgilerini içeren elektronik kayıt olarak tanımlanıyor.
Elektronik sertifikalar, kanuna uygun olarak faaliyette bulunan elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarından belirli bir ücret karşılığında temin edilebiliyor. Bu sertifikalar, atılan imzanın doğruluğunun teyit edilebilmesi için gerekli görülüyor.

Her alanda yaygınlaşıyor

Elektronik imza; bankalar ve finans kurumları, şube ağına sahip sigorta şirketleri, kamu kurum ve kuruluşları, holdingler ve diğer büyük şirketler, üniversiteler, yüksek iletişim ve bilgi güvenliği gereksinimi olan organizasyonlar başta olmak üzere yaygın bir uygulama alanında kullanıldığını görüyoruz.

Her geçen gün gerek kamusal gerekse ticari alanda daha sıklıkla kullanılan elektronik imza uygulamaları arasında; her türlü başvuru (ÖSS, KPSS, LES, pasaport vb), kurumlar arası iletişim (Emniyet Müdürlükleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri vb.), sosyal güvenlik uygulamaları, sağlık uygulamaları (sağlık personeli - hastaneler - eczaneler), vergi ödemeleri, elektronik oy verme işlemleri, internet bankacılığı, sigortacılık işlemleri, kağıtsız ofisler, e-Sözleşmeler ve e-Sipariş gibi birçok alan yer alıyor. 

Sektörel Yayın/Ümit ÖZDEMİR

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2017, 23:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER