İGMD'den Rekabet Kurumu açıklaması

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği (İGMD) Rekabet Kurumu tarafınca oluşturulan soruşturmayı doğrulayarak, bunun ceza verileceği anlamına gelmediği ve lüzumlu savunmanın yapılacağını duyurdu.

İGMD'den Rekabet Kurumu açıklaması


Mevzu ile ilgili olarak İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği'nden şu izahat yapıldı:

"06.07.2018 tarihinde Rekabet Kurumu web sayfasında ve basında çıkan haberlerde; İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği'nin Kararları ile 4054 sayılı Kanun’un 4. Maddesini ihlal etmiş olduğu iddiasını içeren müracaat üzerine 4054 Sayılı Kanun’un 4. Maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak Rekabet Kurulu’nca İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği hakkında soruşturma açılmasına karar verildiği belirtilmektedir.

Derneğimizin 24.02.2018 tarihinde yapılan Olağan Mali Genel Kurulu tarafından, Genel Kurula katılanların oy birliği ile, üyelerimiz içinde haksız rekabetin önlenmesi amacına hizmet edecek şekilde Gümrük Müşavirlerine ilişkin mesleki kurallar belirlenmiş olup, bu sonucun uygulanmasına yönelik olarak Derneğimizce işlem başlatılması üzerine, Derneğimiz hakkında şikayet başvurusunda bulunulmuştur. Bu şikayet başvurusu üzerine Rekabet Kurumu tarafınca sualşturma açılmıştır.

Rekabet Kurumu tarafından sualşturma açılması hakkında sualşturma oluşturulan girişim birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları yada kalacakları anlamına gelmemektedir. Nitekim bu husus Rekabet Kurumu duyurusunda da açıkça belirtilmektedir. Derneğimizce sualşturma sürecinde gerekli savunmalar yapılacak yasal haklarımız kullanılacaktır.

Sualşturma sonucunda verilecek kararla ilgili olarak üyelerimiz ek olarak bilgilendirilecektir.

Dünya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });